Сальмонельоз, хвороба Лайма, кишкові інфекції та лептоспіроз – це неповний перелік інфекційних захворювань, які активізуються у літню пору. Ситуація з захворюваністю в області залишається нестійкою, констатують епідеміологи.
Тішить єдине – тернополяни стали уважнішими до власного здоров’я і частіше завертаються за допомогою до медиків.
60% постраждалих не отримали щеплень від сказу
У цілому рівень інфекційної захворюваності на Тернопільщині не перевищує середніх багаторічних показників, але в області є сприятливі умови для поширення цих хвороб.
– За шість місяців 2016 року в області відзначається ріст загальної інфекційної захворюваності на 4,2%. У той же час інфекційна захворюваність без грипу та ГРВІ знизилась на 9,8%. Для літнього періоду характерною є група гострих кишкових інфекцій. Так, наприклад, в області відмічався ріст сальмонельозу в 2,4 рази. У червні зафіксовано групове захворювання у Бучацькому районі. Там у цілому захворіло 16 осіб, з них троє – діти. За результатами епідрозслідування встановлено, що хворі споживали кондитерські вироби домашнього приготування (сирник з киселем та трубочки з вишнями), якими пригостила одна з мешканок населеного пункту. У ході розслідування обстежено 36 осіб, отримано 13 позитивних результатів. У частини осіб діагностовано захворювання середнього ступеня важкості, в інших – легкого, – зазначила завідувач відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань ДУ «Тернопільський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України» Марія Павельєва.
Щодо кишкових інфекцій, то цьогоріч спостерігається зниження захворюваності на 1,5% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Однак до цієї статистики медики відносяться насторожено. Враховуючи динаміку, циклічність та погодні умови, у будь-який момент ситуація може змінитися.
Влітку є характерним збільшення випадків лептоспірозу. Та наразі показник захворюваності низький. Зареєстровано 3 випадки при п’ятьох за аналогічний період минулого року. Зараження відбулося під час догляду за тваринами у господарстві та купанні у водоймах. Тернопільщина – сільськогосподарський регіон, тому традиційно показник захворюваності у нас перевищує загальнодержавний. У літній період характерним є водний шлях передачі: під час риболовлі, купання у водоймі, а також у побуті – під час догляду за тваринами.
Складною залишається ситуація з покусаними. І хоча випадків сказу серед людей не реєструвалося, ризик залишається високим. Протягом січня-травня в області зафіксували 619 звернень з приводу укусів тваринами. У кожному третьому випадку призначались антирабічні щеплення. Біда в тім, що вакцини в області практично немає. Більше того, кількість постраждалих щоденно збільшується, а разом з тим – і потреба у препаратах.
– Антирабічна вакцина та антирабічний глобулін – це препарати, які мають закуплятися за епідемічними показами, – наголошує Марія Павельєва. – Найбільша проблема в тому, що вони відсутні на ринку України. Деякий час відбувалася їх реалізація через аптечну мережу.
Спершу вони коштували близько 1200 грн., потім – 500 грн. Але зараз, на жаль, препаратів немає. Лише кілька районів, які встигли закупити вакцини за кошти місцевих бюджетів, їх мають. Майже 60% людей у процесі лікування не були щеплені через відсутність препаратів, а деякі пацієнти їздили за вакцинами до Польщі.
Кожен четвертий кліщ – заразний
Активніше в області почали виявляти і Лайм-бореліоз. Другий рік поспіль кліщі починають кусати людей у другій декаді лютого. Кількість звернень зросла. Медики пов’язують це з тим, що люди стали уважніше відноситись до власного здоров’я і частіше звертаються за допомогою з приводу видалення кліща.
Та є випадки, коли особи не звертаються до лікарів. Самостійно виймають кліщів, що має погані наслідки, констатують медики.
– У будь-якому випадку при укусах чи нападах кліщів слід звертатися за допомогою до інфекціоніста, аби пройти антибіотикотерапію. Бореліоз – це складне захворювання, яке у деяких випадках призводить навіть до інвалідизації, – наголошує Марія Павельєва.
Станом на кінець червня в області зафіксовано близько тисячі укусів кліщами. Вони нападали на дачних та присадибних ділянках, під час відпочинку на природі, парках. У Тернополі проводились акарацидні заходи, в тому числі у дошкільних та оздоровчих закладах, адже торік навіть там фіксували укуси кліщами.
– 25% кліщів, знятих з людей, виявились інфікованими. Протягом січня –травня 2016 року зафіксовано 45 випадків хвороби Лайма. Добре, що люди звертаються при перших ознаках хвороби – при появі еритеми. Не затягують до незворотних змін, а саме – порушення роботи серцево-судинної системи, змін у суглобах. Кліщ кусає безболісно. Багато людей навіть не помічали їх на собі, тому після прогулянки слід обов’язково оглянути тіло, – каже епідеміолог.
У червні відбувся ріст менінгококової інфекції. За 6 місяців зафіксовано 23 випадки проти 9 у минулому році. Причому два з них летальні – у Шумському районі та Тернополі.
– Як для кожної захворюваності, характерна циклічність. За даними ретроспективного аналізу, в області в цьому році відмічається циклічне підвищення захворюваності, – підсумовує спеціаліст.
У календар щеплення вакцинація від цього захворювання включена як рекомендована. Однак наявний препарат впливає не на всі типи захворювання.
На щастя, у цьому році в області не фіксувалися випадки правця. Адже лікувати захворювання було б нічим. Дифтерійно-правцеві препарати не надходили централізовано в область з 2012 року. Їх реалізовують через аптечну мережу. Тому при травмах та укусах люди змушені купувати ліки за власні кошти.
Довідка
Менінгококова інфекція – це гостре інфекційне захворювання бактеріальної природи, яке викликає менінгокок. Передається тільки повітряно-крапельним шляхом, характеризується різними клінічними проявами – від назофарингіту, гнійного менінгіту до сепсису. Захворювання розпочинається гостро з ознобу, гарячки, підвищення температури тіла до 39-41°С. Спостерігається виражена інтоксикація – головний біль, ломота в м’язах та суглобах, блювота.
Кліщовий бореліоз — це захворювання, переносниками якого є кліщі. Збудник захворювання — бактерія Borrelia burgdorferi. Найчастіше хвороба вражає шкіру, суглоби і нервову систему.
Сальмонельоз – це інфекційне захворювання травної системи, що виникає в результаті зараження бактеріями роду Salmonella, що супроводжується вираженою інтоксикацією і дегідратацією, іноді протікає за типом тифу або з септицемією.
Лептоспіроз — гостра інфекційна хвороба з групи зоонозів, яка перебігає з гарячкою, загальною інтоксикацією, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної, нервової систем, геморагічним синдромом. Основним джерелом лептоспірозної інфекції людини є хворі й перехворілі дикі й домашні тварини, які інфікуються у місцях водопою або випасу, на угіддях, «населених» зараженими гризунами (мишами, щурами).
Зоряна Гарасимів
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: інфекція