Найсвіжіше:
• На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів • Ветеранська команда з Тернопільщини перемогла на футбольному турнірі на Львівщині • На Тернопільщині встановили пам’ятник на честь воїнів Української галицької армії • Тернопільський перевізник виплатить 250 тис грн компенсації за смерть пасажира • На Тернопільщині водійка іномарки спричинила смертельну аварію • 2,5 роки надій та сподівань: офіційно підтвердили загибель на Харківщині воїна з Тернопільщини • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 22 листопада • У Кременеці на Тернопільщині відкрили пам’ятник Герою України полковнику Сергію Лі • Великобританія запровадила санкції проти найбагатшого уродженця Тернопільщини • Вартість гаражів у Шумську під час аукціону зросла у 4 мільйони разів • Громада на Тернопільщині заплатить 4,7 млн грн за стихійні сміттєзвалища • 53-річний військовослужбовець з Тернопільщини назавжди повернувся додому: помер у лікарні  • Бій Олександра Усика проти Тайсона Ф’юрі: анонс реваншу • На Тернопільщині розшукують жителя Бучаччини за вчинення тяжкого злочину (+фото) • Водій з Бережанщини на пішохідному переході збив молоду тернополянку  • У Тернополі шахрай ошукав пенсіонера на 110 000 гривень
rss

Викури цигарку – попрощайся із життям скоріше


Опубліковано: 15 Жовтня 2019р. о 13:31

Українці не перестають піднімати чарку за здоров’я, водночас купують сигарети вартістю 40 гривень, на пачці яких чорним по білому написано: «Куріння вбиває». Це точно ваш свідомий вибір? І ви зможете кинути «бичком об землю», як кажуть у народі, і більше не повертатися до згубної звички паління. Хіба?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, понад 2 мільйони нових випадків раку легень трапляється щорічно, близько 1 мільйона 700 тисяч смертей за 2018 рік, причиною яких став саме рак легень. Висока захворюваність на цю недугу спостерігається і в Україні. Щороку фіксується близько 13 тисяч нових випадків хвороби. При цьому чоловіки хворіють у 5(!) разів частіше за жінок. Паління, навіть пасивне, займає в історії цієї хвороби досить презентабельне місце. Ми все це знаємо, скажете ви. Тож де ваші вчасні та здорові висновки? Чи є справді вдалі випадки кинути палити силою волі? Що насправді приховує від нас одна проста, невинна, на перший погляд, сигарета, розбиралися наші журналісти.

Нікотин – психоактивна речовина

Отже, почнімо з того, що ж таке паління. Це набута звичка, котра полягає у регулярному або ж нерегулярному вдиханні тютюнового диму. Тютюн – один із провідних факторів ризику неінфекційних захворювань. Шкідливою ця звичка названа в честь того, що в більшості випадків основною складовою тютюнового диму є речовина нікотин. Саме він і викликає залежність. Нікотин – це психоактивна речовина. Насправді людям, котрі палять, складно усвідомити, що вони хворі на нікотинову залежність. Але варто відзначити, що саме через неї з’являється безліч хвороб, з якими дуже важко боротися та лікувати.

Але щоб усвідомити, що паління справді отруює ваше життя та життя людей, котрі знаходяться поруч з вами, заглянемо всередину сигарети. Що ж небезпечного приховує біленька трубочка, напхана всяким непотребом? Крім тютюну – зеленої рослини, котра вирощена в теплих кліматичних умовах, вона окроплена багатьма хімічними речовинами для того, щоби тютюн не гірчив, щоби його не псували шкідники і щоб він зберігався довше. У сигареті міститься аміак, його додають, аби випари нікотину швидше засвоювались. Нікель (хімічний елемент, метал)  – речовина, котру називають отрутою. Вона викликає проблеми із шлунково-кишковим трактом. При надлишковому надходженні в організм людини проявляє токсичну і канцерогенну дії. Бензол –  він використовується при створенні барвників. Цей канцероген негативно впливає на клітини головного мозку. Миш’як – ця речовина найчастіше використовується при отруєнні щурів. Бутан – зріджений газ, його додають у запальнички. Окис вуглецю – відомий як чадний газ. Ціанід – потужний інгібітор. При потраплянні в організм він блокує клітинний фермент, у результаті чого клітини втрачають здатність засвоювати кисень із крові і організм гине від внутрішньотканинної гіпоксії. Кадмій – один з небагатьох елементів, що не виконує конструктивних функцій у людському організмі. Цей елемент і його сполуки є надзвичайно токсичними навіть у незначних концентраціях. Має властивість накопичуватись в організмах і екосистемах. Плюмбум (свинець) – хімічний елемент, важкий метал. Метаналь (формальдегід) – хімічна речовина, яка використовується у виробництві полімерних металів, багатоатомних спиртів та досить довгого зберігання мертвого тіла людини чи тварини (бальзамування). Метилизоціанат – високотоксична речовина з різким запахом. При випаровуванні у великій кількості призводить до смерті. Полоній – радіоактивний хімічний елемент, метал. Період його напіврозпаду – 138 днів. Виробники тютюну виявили цей елемент понад 40 років тому, спроби вилучити його були безуспішними. Пропанон (ацетон) – наркотик, впливає на нервову систему, при тривалому вдиханні накопичується в організмі.

Цей список можна продовжувати, адже це лише частина тих хімічних елементів, котрі є найнебезпечнішими, вони накладають свій відбиток на ваш організм із кожним вдихом сигаретного диму.

Куріння – психологічна проблема

Для того, аби позбутися згубної звички, написано книги, публікації, курців вводять у гіпноз та пропонують зменшувати дозу нікотину з кожним днем. Проте медичні світила в один голос заявляють, що  передусім треба мати бажання. Якщо людина не поставить перед собою мети та не налаштує свій мозок, щоби позбутися цієї звички, жодні медичні препарати, чудодійні пластирі та заговори не допоможуть.

– Одним із найкращих методів кинути палити є так зване «відстрочення бажання». Ви нічого собі не забороняєте, у вас в кишені постійно знаходиться пачка сигарет та запальничка, проте коли вам захочеться палити, ви виймаєте цигарку, крутите її у руках і подаєте собі сигнал: стоп, ще не час, я ще не дуже хочу курити, зроблю це пізніше. І так робите кожного разу. Ці та ще безліч дієвих способів зазначено у книзі «Легкий спосіб кинути палити» автора Аллена Карра, – порадив хірург Юрій Свідерський.

– Куріння – це психологічна проблема. Тому методи лікування мають бути перш за все психотерапевтичні. Одна з основних причин формування залежності – стрес. Нікотин виконує функцію розслаблення. Дуже важливо допомагати справлятися зі стресом людині. Необхідно навчити її отримувати задоволення від повсякденного життя. У людей з нікотиновою залежністю є проблема з переживання почуттів і як наслідок отримання задоволення у повсякденних справах. Тому важливо розвивати емоційну сферу через терапевтичну бесіду. Необхідне усвідомлення і розуміння залежного від нікотину, що і як з ним відбувається, – розповів психотерапевт В’ячеслав Халанський.

Як би це не звучало банально, але без сили волі тут не справитися, людині, котра палить, варто усвідомити, а не проговорити вголос, що її кошти витрачаються на непотрібні речі. Один зі способів, як кинути палити,- написати на аркуші всі «за» та «проти» вашої звички. Також варто утриматися від продуктів, котрі викликають у вас тягу до паління: каву, надмірне вживання алкоголю, переїдання. Звісно, можна вдатися і до медичних препаратів та порад гіпнозу, але про це треба консультуватися з лікарем.

«А хто до тебе курив цей кальян?»

Якщо в нашій країні цигарки продають після 18-ти, то куріння кальянів та електронних сигарет стає особливо популярним серед підлітків. Відповідно до опитування молоді щодо вживання тютюну, проведеного за підтримки ВООЗ, майже 20% школярів є споживачами електронних сигарет. Результати міжнародних досліджень показали, що курці, котрі намагаються покинути цю згубну звичку за допомогою електронних сигарет, позитивного результату не отримують, а у курців лише електронних сигарет  з’являється бажання курити звичайні цигарки. Водночас куріння «електронок» збільшує кількість серцево-судинних захворювань, онкологічних та легеневих. Також підвищує ризик травматизму, оскільки електронні сигарети можуть вибухати.

Лікар вищої категорії Лілія Левенець прокоментувала своє ставлення до паління кальяну та навела декілька факторів його небезпеки.

– Кажуть, що холодний дим зовсім не шкідливий для організму, не шкодить легеням, але це не так! Куріння будь-якого диму – це все ж таки пошкодження органів дихання на клітинному рівні. Кальян також не є винятком, з часом розвивається хронічний бронхіт як і в курців звичайних сигарет, і емфізема легень, і бронхіальна астма. Дим кальяну містить не тільки чудовий аромат, а й важкі речовини, смоли, бензол. Куріння кальяну має прямий зв’язок з онкологічними захворюваннями: легень, ротової порожнини, стравоходу, шлунка, кишківника, також із розвитком серцево-судинних захворювань та навіть безпліддям. Через кальян можна підхопити такі хвороби, як туберкульоз, гепатит В, С, герпес.  Одноразові насадки не врятують від цих хвороб, адже по трубках зі слиною курця розносяться збудники хвороб, а труби не стерилізуються належним чином. Ви знаєте, хто до вас курив цей кальян? Ні. У кальянному димі є достатня кількість нікотину, а отже, і залежність цілком можлива.

Паління  – це залежність

А ось чи вважають себе залежними від сигарет самі тернополяни та чи намагалися вони кинути палити, дізнавалися у них самих.

Антон Білоус

– Почав палити в ранньому віці, напевне, як і більшість, «балувався». Пізніше став палити стабільно, коли зрозумів, що сигарети затягають, вирішив кинути. Скажу відверто, що було важко, але на півтора року позбувся цієї звички. Потім знову почав. Що керує людиною, коли вона після перерви починає палити, сказати не можу. Але точно знаю, що це реально. Я кидав без таблеток і будь-яких медичних допомог, раптово. На даний час палю. Не відкидаю, що це залежність. І усвідомлюю всю небезпеку, впевнений, що зможу її побороти силою волі. Але зараз сигарета певною мірою врівноважує мій стан та нервову систему, – розповів тенополянин, 24-річний Антон Білоус.

– Так, це залежність! Я би сказала, що це гірше, ніж алкоголь, адже після страшного похмілля людині деякий час вживати не хочеться, а тут навпаки. Почала курити в університеті, це ж було модно виділятися через цигарку. Палила сім років, щоби позбутися цієї звички, приймала медичні препарати, останніми були пластирі і, напевне, досвід. Вийшовши з під’їзду, бачила, як сусід викашлював згустки крові. Це було справді страшне видовище, після того – «як окурком об землю», – поділилася своїми думками щодо піднятої теми 26-річна тернополянка Вікторія Кравець.

Звісно, палити чи ні – вибір кожного. Проте, перечитавши вміст сигарети, задумайтеся, чи варто вам труїти свій організм ще більше. Ми живемо у не надто чистому довкіллі та вживаємо їжу, на якій лише написано «Без ГМО». Життя – це дар, і кожному відведено стільки, на скільки він заслуговує. Давайте не будемо прискорювати процес прощання…

Соломія Вершигора

 

3 причини кинути курити

  1. УНИКНУТИ НЕБЕЗПЕЧНИХ ХВОРОБ

Куріння може спровокувати астму та хвороби дихальних шляхів, коронарну хворобу серця, інфаркт, інсульт, захворювання судин, аневризму аорти.

Куріння також може стати причиною онкологічних захворювань. Внаслідок куріння також може розвинутись остеопороз, катаракта та сліпота, пародонтози. Куріння може стати причиною безпліддя та імпотенції.

  1. ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ’Я РІДНИХ

Пасивне куріння є також небезпечним. У дорослих, які не курять самі, але вдихають тютюновий дим, він викликає серйозні серцево-судинні та респіраторні захворювання, зокрема ішемічна хворобу серця та рак легенів. У немовлят він може викликати раптову смерть.

  1. ПОКРАЩИТИ ЗОВНІШНІЙ ВИГЛЯД ТА ЯКІСТЬ ЖИТТЯ

Куріння негативно впливає на зовнішній вигляд: шкіра стає сухою і з’являються зморшки, набуває сіруватого кольору, кінчики пальців та зуби стають жовтуватими. Крім того, коли ви кинете курити, ваше дихання стане чистішим, відчуття смаку та запаху покращаться,  а займатися фізичними вправами стане легше.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , , ,





Новини
22 Листопада
21 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше