Найсвіжіше:
• Тернопіль попрощався із загиблим на Донеччині письменником  • Конфлікт довкола будівлі колишньої Тернопільської телерадіокомпанії: погляд ветеранів • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 25 листопада • Тернопільська футзальна ліга: хет-трики Довгуня і Шкварла та два автоголи в одному матчі і на одній хвилині • У Курській області загинув десантник з Тернопільщини • На Тернопільщині відкрили виставку робіт загиблого воїна, художника-декоратора Володимира Чорного • У місті на Тернопільщині торгують російськими товарами (+фото) • Понад пів року вважався безвісти зниклим: на Донеччині загинув стрілець-санітар з Тернопільщини • На Тернопільщині від отруєння грибами перестало битися серце ще однієї дитини • Команда «Ветерани Тернопільщини 40+» нагороджена за перше місце у ветеранському чемпіонаті (+фото) • Довга дорога додому: офіційно підтверджено загибель на Донеччині воїна з Тернопільщини • Тернопільський плавець здобув бронзу на чемпіонаті України (+фото) • Релокований із Сум виробник метупаковки відкриє завод у Тернопільській області • Студенти в Тернополі вийшли на пікет проти зміни орендаря будівлі мистецького коледжу • “Потяг до життя” представили в Тернополі • Тернопільська футзальна ліга: покер Новачинського, хет-трик Білика та лідерство “Гермеса-7” • Завод харчових напівфабрикатів збудують у Тернопільській області • Ще один депутат з Тернопільщини склав свої повноваження • У військовому госпіталі помер солдат резерву з Тернопільщини • У центрі Тернополя змінили схему організації дорожнього руху • 38-річний житель Тернополя здійснив серію крадіжок з автівок та підвалів багатоповерхівок (+відео) • У Шумську лікар-стоматолог жорстоко побив 12-річного хлопця • У Тернополі відбулася звітна конференція Асоціації футболу Тернопільщини • Футбольні матчі Ліги чемпіонів та Ліги Тернопільщини переносяться через негоду  • На Прикарпатті затримали тернополянку за вербування жінок для проституції у Польщі
rss

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Як бійцям допомагають повернутися до звичного життя


Опубліковано: 13 Серпня 2016р. о 16:00

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Демобілізовані бійці поступово повертаються до мирного життя. Цей процес відбувається нелегко. Існує чимало аспектів, що створюють бар’єр між особами, які побували в зоні проведення АТО, та населенням,  котре проживає у мирній частині країни. Здолати його намагається і влада, і медики, і громадськість. Як? Про це читайте далі.

Залучають у загони оборони

Допомогти забути про військові події, відчути себе потрібним та почутим. Саме на це сьогодні спрямовано всі соціальні ресурси області. Як результат, від початку року в «білому домі» немає жодної скарги щодо  неправомірних дій стосовно учасників АТО. Проблеми є, визнають представники влади, але всі вони вирішуються в оперативному режимі. Допомогу учасникам АТО тут розглядають у кількох аспектах: соціальну, медичну та психологічну.

–  В області є практика миттєво реагувати на будь-яку проблематику, – розповідає заступник голови ТОДА Юрій Юрик. – До нас звертаються люди, які потрапляють у лікувальні заклади чи важкі життєві обставини. Усім їм потрібне сприяння.

В області на даний час зареєстровано близько 3200 демобілізованих бійців. І лише трохи менше половини з них звернулися за допомогою у лікуванні. Якщо з медичною реабілітацією все менш-більш зрозуміло, адже людина приходить у заклад і отримує допомогу, то у питаннях психологічної реабілітації все трохи складніше.

– Бійці важко сприймають психологів, – каже Юрій Юрик. – Частіше йдуть на контакт із  психологами, які були учасниками АТО. В області діє декілька практик проведення  психологічної реабілітації такими фахівцями. Вони значно ефективніші, ніж загальний психологічний супровід. У цьому питанні є певна специфіка, тому тут мало загальної практики, формальності не проходять. Треба шукати індивідуальний підхід. Зараз налагоджуємо роботу з наркологічним диспансером. Це питання піднімали і військові, і капелани. Така проблеми зараз існує у нашому суспільстві і не треба цього приховувати, а навпаки – спільно вирішувати її.

Керівництво області стверджує, що влада робить усе можливе, аби у мирному середовищі бійці почувалися комфортно й отримували лікування.

– Важливим аспектом у частині роботи з учасниками АТО є соціальна адаптація. Чимало бійців прийняли рішення про перекваліфікацію у закладах професійно-технічного напрямку, – продовжує Юрій Юрик. – Вони прагнуть отримати другу освіту. Багато учасників АТО уклали договори на контрактну службу і переходять у Збройні сили. Вони зараз пропонують непоганий соціальний пакет. Мінімальна зарплата – 7 тис. грн., плюс оплачується оренда житла, забезпечується харчування. Ці люди своїм прикладом можуть надихнути інших й активізувати суспільство в плані залучення до контрактної служби.

Також учасників АТО намагаються залучити до загонів територіальної оборони, які мають велику перспективу. На думку фахівців, це одна з найефективніших соціальних адаптацій. Загони територіальної оборони передбачають систему вишколів, військово-навчальних тренувань, оповіщень. Тобто люди, повертаючись з зони бойових дій, потрапляють у мирні умови, але продовжують займатися близькою для них справою. Адже для багатьох це вже справжня філософія.

З АТО – на реабілітацію

Після повернення з зони кожен боєць отримує пам’ятку, де прописано усі заклади, які надають допомогу та контактну інформацію. Медики тісно співпрацюють з волонтерськими організаціями.

– Медична допомога учасникам АТО починається із ФАПу та амбулаторії за їхнім місцем проживання, – пояснює начальник управління охорони здоров’я ТОДА Володимир Богайчук. – Демобілізований боєць, у першу чергу, проходить огляд в сімейного лікаря. До нас звернулося 1488 учасників. З них 18 поранених, 898  демобілізованих. Під час проходження огляду на первинному рівні медики визначають, чи є потреба у лікуванні на вторинному чи третинному. У кожній районній лікарні виділяються кошти для лікування воїнів АТО. Здійснюється стоматологічна допомога, а саме – зубне протезування та лікування. Для надання допомоги бійцям на третинному рівні область виділила 2 млн. грн. Ці кошти були спрямовані на університетську лікарню, яка надає допомогу в найскладніших випадках. Ще 150 тис. грн. виділено на наркодиспансер і 80 тис. грн. на Більче-Золотецьку лікарню реабілітації.

Бійці, проліковані на третинному рівні, мають можливість пройти реабілітацію у закладах області. У першу чергу – в Тернопільській обласній психоневрологічній лікарні, де проводиться амбулаторний прийом. Є ліжка денного стаціонару, спеціальні відділення для воїнів АТО.

– Тут доволі потужний, можна сказати, європейський рівень фізіотерапевтичної допомоги. Також є водолікарня. Спершу в хлопців не було розуміння цього процесу. Саме слово «лікарня»  відлякувало їх. Але після екскурсій та інформаційної роботи вони змінили своє бачення. Зараз активно проходять лікування, – каже Володимир Богайчук

Також керівник галузі відзначає хороший рівень у лікарні реабілітації в  Микулинцях. Там проходять реабілітацію не тільки учасники АТО, а й члени їхніх сімей. Від початку року там проліковано 50 бійців та 12 членів їхніх родин. Хороші характеристики має й Більче-Золотецька лікарня. Там проліковано 150 учасників АТО та 90 членів їх родин.

– Зубопротезування здійснюється у міській стоматологічній поліклініці. Використано 344 тис. грн., проліковано 399 учасників АТО, – зазначив Володимир Богайчук.

Окрім зубного протезування, бійці потребують і протезування кінцівок. В області є аж 53 таких учасники операції. За словами пана Богайчука, протезування здійснюється виключно за державні кошти і в основному силами місцевого підприємства, що знаходиться на вул. Тролейбусній. Крім того, з бюджету виділяються кошти на протезування бійців за кордоном.

Виділили майже три тисячі ділянок

Міністерством соціальної політики за державні кошти організовується психологічна реабілітація та санаторно-курортне лікування.

– Для психологічної реабілітації потрібно звернутися до місцевого управління соціального захисту, написати заяву та пред’явити довідку про участь в АТО. Після цього бійцю позачергово видається направлення, – каже директор департаменту соціального захисту населення в Тернопільській області Вадим Боярський. –  З початку року таку допомогу отримали 72 учасники у 13 реабілітаційних установах України. Частина з них знаходиться на березі моря, що актуально для літнього періоду. Поряд із психологічною реабілітацією, там заодно можна відпочити.

Ще одним засобом стимуляції бійців АТО є виділення земельних ділянок.

– Звичайно, у цьому питанні, як і в інших, є певні проблемні моменти. Але з трьох тисяч заяв, поданих учасниками АТО у земельні відділи області, вже видано 2980 дозволів на розробку землевпорядної документації. Основна проблема в тому, що в багатьох населених пунктах фізично немає землі. Разом з тим, вишукуються землі запасу та інші можливості для вирішення даного питання, – каже Вадим Боярський.

Питання виділення земельних ділянок перебуває на особливому контролі керівництва області. Загалом у нас вийшли на 100-відсоткове забезпечення земельними ділянками.

Зоряна Гарасимів


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,





Новини
25 Листопада
24 Листопада
23 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше