Найсвіжіше:
• Тернопільська футзальна ліга: покер Новачинського, хет-трик Білика та лідерство “Гермеса-7” • Завод харчових напівфабрикатів збудують у Тернопільській області • Ще один депутат з Тернопільщини склав свої повноваження • У військовому госпіталі помер солдат резерву з Тернопільщини • У центрі Тернополя змінили схему організації дорожнього руху • 38-річний житель Тернополя здійснив серію крадіжок з автівок та підвалів багатоповерхівок (+відео) • У Шумську лікар-стоматолог жорстоко побив 12-річного хлопця • У Тернополі відбулася звітна конференція Асоціації футболу Тернопільщини • Футбольні матчі Ліги чемпіонів та Ліги Тернопільщини переносяться через негоду  • На Прикарпатті затримали тернополянку за вербування жінок для проституції у Польщі • На Тернопільщині відійшла у вічність відома банкірка • Депутати селищної ради на Тернопільщині звернулися з позовом до суду на… биків • У Тернополі відбувся масштабний футбольний форум (+фото) • Тернопільські енергетики оприлюднили графік вимкнень світла на 23 листопада • Бучацький «Колос» отримав нагороди за третє місце у вищій футбольній лізі Тернопільщини (+фото) • На Тернопільщині ділки незаконно продали 11 т спирту, маскуючи його під дистильовану воду • На Запоріжжі загинув військовослужбовець з Тернопільщини • Вартість реконструкції очисних споруд Кременця становить неймовірних 65 мільйонів гривень • На кордоні затримали чергові «закохані серця» з Тернопільщини • Двоє підприємців з Тернопільщини переправлення через кордон військовозобов’язаних • У Тернополі затримали серійного злодія • В індустріальному парку на Тернопільщині збудують підприємство на 120 робочих місць • Польські фермери попередили про блокаду одного з пунктів пропуску на кордоні з Україною • Чиновник міськради на Тернопільщині вимагав у бізнесмена пів мільйона хабаря  • Тернополянин оцінив вартість фіктивної інвалідності у вісім тисяч доларів
rss

Як і коли садити цибулю на зиму


Опубліковано: 17 Жовтня 2020р. о 12:28

Ще зовсім недавно садили цибулю на зиму в Україні лише поодинокі городники. Більшість віддавала перевагу весняній посадці. Але сьогодні у багатьох господарствах не відмовляються від ідеї отримати її врожай на місяць раніше, ніж зазвичай. Тим більше, що в продажі є сорти, які адаптовані до найсуворіших зим. Про те, яку цибулю садити на зиму, як та коли, – розкажемо у нашому матеріалі.

Коли садити цибулю на зиму

Перш ніж визначитись, яку цибулю можна садити на зиму, варто згадати, коли потрібно її висаджувати восени. Точної дати для цієї роботи вам ніхто не скаже, бо досвідчені городники радять орієнтуватися не за календарем, а за погодою. Так більшість вважає, що перед тим, як садити цибулю на зиму, на вулиці має встановитися стабільно мінусова температура вночі.

Якщо після відносно осіннього тепла впродовж кількох днів стовпчик термометра вночі тримається на позначці приблизно -5 градусів, прийшов час садити цибулю на зиму.

Це може бути і в кінці жовтня, і в листопаді – сучасні погодні умови не передбачувані. Вдалим можна вважати той час посадки, коли до встановлення стабільних морозів залишається приблизно місяць. Якщо цибулю посадити раніше, ніж потрібно, вона «пустить стріли» і загине, якщо пізніше – може не встигнути розвинути до морозів кореневу систему і замерзне.

Виходячи з цього, зрозуміло, яку цибулю садять на зиму – ту, яка не боїться морозів. Її видів і сортів на сьогоднішній день дуже багато, і про це можна написати окрему публікацію. Заслужену популярність має озима цибуля голландських селекціонерів. Вибрати сорт «озимої голландки» вам порадять у будь-якому магазині товарів для саду та городу.

Підготовка озимої цибулі до посадки

Перед тим як садити цибулю на зиму, треба її відсортувати. Всі насіннєві цибулинки можна поділити на три групи:

– вівсюжок – діаметр цибулини до 1 см;

– сіянка – діаметр від 1-го до 3 см;

– вибірка – діаметр від 3 см.

На зелень найкраще садити найбільші цибулинки, а ось вівсюжок і сіянка– ідеальні для вирощування цибулі-ріпки.  Перед посадкою цибулі на зиму її шийки не обрізають, як це прийнято робити навесні.

Підготовка ґрунту до посадки озимої цибулі

Де найкраще посадити цибулю, щоби створити оптимальні умови для її успішного вирощування? Цибуля любить:

– легкі, добре дреновані піщані ґрунти, удобрені компостом чи перегноєм;

– захищеність від вітрів (з боку холодних північних вітрів можна посадити для цього високі рослини);

– золу (розсипають із розрахунку 10 грамів на метр квадратний двічі: перший раз – перед посадкою, другий – навесні після того, як знімуть мульчу);

– попередники: всі зернові (крім вівса), кукурудза, буряк, гірчиця, рапс, фацелія, горох, квасоля, помідори, огірки, салат, капустя.

Цибуля не любить наступних попередників:

– бобів;

– картоплі;

– петрушки;

– селери.

Обов’язково враховуйте принципи сівозміни при вирощуванні цибулі, тоді можна розраховувати на її пристойний урожай.

Важливо! Цибулю на одному місці можна вирощувати два сезони. Після другого врожаю на цьому місці не рекомендують її садити чотири роки.

Як садити цибулю на зиму

Озиму цибулю садять на рівній поверхні ґрунту в борозенки глибиною приблизно 5 см. Відстань між ними – 15-20 см, відстань між цибулинками – 5-7 см. Насіннєвий матеріал має бути сухим! Озиму цибулю замочувати перед посадкою не потрібно. Місячний календар городника радить садити цибулю на спадаючий місяць.

Поливати посаджену цибулю також не треба. Якщо після висадки дощу не буде днів 10, тоді ділянку можна полити. З настанням стабільних морозів грядку треба замульчувати. Для цього можна використати агроволокно або сухе листя чи гілки хвойних. Якщо очікується морозна і малосніжна зима, ділянку з озимою цибулею можна накрити плівкою. Якщо снігу достатньо, це буде зайвим.

Догляд за озимою цибулею навесні

Як тільки навесні ґрунт почне нагріватися, мульчу і плівку, якщо вона була, потрібно зняти. Знову можна використати золу (посипати грядку з розрахунку 10 грамів на 1 метр кв.) і злегка спушити землю плоскорізом.

Не бійтеся зняти плівку і мульчу раніше, ніж потрібно. Якщо з цим забаритися, цибуля під плівкою може вимокнути, а мульча не дозволятиме паросткам пробитися на світ. Після кожного дощу ґрунт бажано розпушувати.

Коли на цибулинках з’явилося по чотири листочки-паростки, озиму цибулю варто ще раз удобрити. Для цього вносять курячий послід, розчинений у воді (2 літра сухого посліду на 10 літрів води, настоювати 2 доби).

Захистити цибулю, яку садять на зиму, від різноманітних шкідників допоможуть чорнобривці чи нагідки, висаджені по периметру грядки.

 


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: ,

Перегляньте також:





Новини
23 Листопада
22 Листопада
Скільки ви готові витратити на підготовку житла до цієї зими?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше