Щороку з 31 грудня і до завершення різдвяних свят в галицьких родинах прогинаються від різних страв столи. Звісно, що треба гідно зустріти новий рік і належно в духовному плані відсвяткувати народження Христа. Окремі підприємства для цього зробили вихідні аж до середини січня. Вагому частку в цьому найтривалішому в році святкуванні займає трапезна частина. Чимало з нас сповна «відриваються» як у вживанні їжі, так і алкоголю. А це є чималим навантаженням на наші шлунки і кишечники. Тож варто не доводити свого організму до кризового стану. А якщо це вже сталося, то полегшити наслідки новорічно-різдвяного навантаження на кишково-шлунковий тракт можна як лікарським засобом, так і народними методами. Про останні з них ми поговоримо з уродженцем Заліщицького району Михайлом Подолюком.
– Пане Михайле, які найпростіші способи можна застосувати, щоби вивільнити шлунок і кишечник від наслідків надміру спожитої їжі?
– Перше – це самомасаж живота та натискування на ділянку між куприком і анальним отвором. Масаж та комплекс фізичних вправ зміцнюють м’язи таза й передньої черевної стінки. Також упродовж кількох днів можна ставити після сніданку олійну клізму об’ємом 30-80 мл.
– А завдяки яким народним методам можна випорожнити кишки і що слід вживати для цього?
– Випорожненню кишок сприяють рослинна клітковина і продукти, які сприяють поліпшенню роботи кишечника та шлунка: чорнослив, квашена капуста, морква, абрикоси, одноденний кефір, хліб із борошна грубого помолу, кислі фрукти, капустяний, буряковий, сливовий, морквяний соки, особливо, якщо їх вживати натще, печені яблука, морська капуста, перлова і ячмінна крупа. Добре діють волокна пшеничних висівок: 2-3 чайні ложки залити окропом на 1 год., процідити і додати до страви. Для стимулювання функції кишечника можна 3 сливи (чорносливу) настояти упродовж ночі на холодній воді, вранці випити настій та з’їсти сливи.
– Від переїдання матерів у цей період страждають і новонароджені малюки, якими народними методами можна полегшити їхній стан?
– Грудним дітям допомагає такий засіб: 50 г зерна вівса посівного змішати з однієї чайною ложкою насіння льону звичайного та додати 3-4 чорносливи. Все це залити 500 мл води, варити 20 хв на малому вогні, після чого процідити. Столову ложку відвару змішати з 150 г теплого молока, підсолодити медом. Дати дитині 50-100 мл вранці. Маленьким дітям також можна давати пюре із чорносливу – по 1-4 чайні ложки на день, залежно від віку дитини.
– Який засіб слід застосувати при запорі кишково-шлункового тракту?
– При запорі змішати по 100 г чорносливу без кісточок, інжиру та кураги. Суміш розпарити, подрібнити на м’ясорубці, додати 100 г бджолиного меду та 1 столову ложку листків касії гостролистої або 1/2 склянки відвару кори крушини ламкої, ретельно перемішати. Приймати по 1 столовій ложці суміші на 1/2 склянки холодної перевареної води перед сном.
Також рекомендують сироп ревеню по 1 чайній ложці 2 рази на день. Дітям можна давати по 0,5 чайної ложки порошку насіння льону звичайного натще або ввечері. Запивати чаєм чи водою.
– А які продукти за такого захворювання варто менше або й взагалі не вживати?
– У раціоні обмежують кількість овочів, зокрема: бобові, шпинат, щавель, продукти, багаті на ефірні олії – редька, цибуля, часник. Не треба занадто часто давати манну та рисову каші, слизисті супи, киселі, макаронні вироби, шоколад, какао, які теж гальмують випорожнення.
– Чи стане допоміжним у такому випадку вживання мінеральних вод?
– Безперечно, що допоможе. Мінеральні води, звичайно, рекомендують у період вщухання гострих проявів хвороби. Їх не слід поєднувати з лікарськими рослинами. На таких водах вказано, якого вони призначення.
– Якщо зазначені заходи недостатньо ефективні, то що слід робити?
– Якщо вже вкрай боляче, то, звісно, необхідно звертатися до лікаря. А так можна спробувати й народні методи. Для цього використовують проносні засоби, але лише на деякий час, бо у разі тривалого безперервного застосування організм звикає до них, а тому доводиться поступово збільшувати дозу цих препаратів.
Я знаю декілька способів, як їх приготувати.
Для першого з них необхідно: 70 г листків алое деревовидного подрібнити, залити 150 г гарячого меду (не доводити до кипіння), настояти добу, підігріти, процідити. Приймати по 5-10 г вранці за 30 хв до сніданку. Можна давати й сік алое по 1/2-1 чайній ложці 2-3 рази на день за 20-30 хв перед вживанням їжі.
Також цю недугу можна здолати завдяки засобу, до складу якого входять: листки касії гостролистої – 30 г; кори крушини ламкої – 30 г; плодів жостеру проносного – 20 г, плодів ганусу звичайного – 10 г, коренів солодки голої – 10 г. Столову ложку суміші залити 200 мл води, довести до кипіння, настояти 20 хв. Приймати по 1,3 – 1,2 склянки на ніч.
Ще одним дієвим засобом є відвар кори крушини ламкої: 1 десертну ложку залити 200 мл води, настояти 1 год, довести до кипіння, кип’ятити 10 хв на малому вогні. Приймати по 1/2 склянки вранці та ввечері.
Можна також вживати подрібнене насіння подорожника великого по 1/2-1 чайній ложці на ніч при атонії кишечника та спастичному запорі. Проносний ефект настає через 5-8 год.
– Як народними засобами можна пом’якшити калові маси?
– Пом’якшує калові маси прийом вазелінової (5-15 мл) та м’ятної (5-10 крапель) олії. Дають дітям старшого віку на ніч.
Для розрідження та механічного видалення затверділих калових мас роблять клізми. З метою посилення дії до води для клізм додають розчин дитячого мила (розмішати до появи піни) або сіль (1/3 чайної ложки на склянку води).
При запорі дітям молодшого віку до відхідника уводять свічку із звареного до загустіння меду, а дітям старшого віку – з порошку трави м’яти перцевої і коренів півників болотяних у суміші з медом у співвідношенні1:1.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"