Грип – гостра вірусна інфекційна хвороба з періодичним епідемічним чи навіть пандемічним поширенням. Він характеризується появою гострого респіраторного синдрому з переважанням трахеобронхіту та вираженою інтоксикацією з підвищеною температурою.
Ця недуга має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями, але за своїми наслідками набагато небезпечніша, аніж інші ГРВІ. Тому перші ж ознаки ураження респіраторної системи вимагають особливої уваги через те, що потрібно виявити, чи це саме грип. При важкому чи ускладненому перебігу цього захворювання слід негайно викликати лікаря. А легкі початкові форми грипу можна вилікувати і народними засобами, впевнена валеолог і медик Галина Кожій.
– Пані Галино, чи потрібно знижувати температуру у хворого на грип? І загалом, як народними засобами можна знеболити цю недугу?
– Температуру тіла треба знижувати лише за поганої її переносимості хворим – при тривалому головному болі, сильній слабкості, тремтінні м’язів, судомах.
Проте згадані симптоми з’являються переважно у випадку підвищення температури тіла до понад 39°С.
Під час підвищення температури тіла не поспішайте давати хворому жарознижуючі засоби. Важливо підтримати організм у його боротьбі з інфекцією, поступово знижуючи температуру. Хворого треба обтерти розчином столового оцту (2-3 столові ложки на 0,5 л води), поставити прохолодну клізму з води температурою 15°С та нижче, накласти холод на ділянки великих судин, на лоб та скроні покласти листки капусти, буряків або сиру картоплю, нарізану кружальцями.
– У перші дні захворювання на грип хворому на цю недугу варто давати, як і проти всіх інфекційних недуг, якісь напої?
– Так, у перші дні захворювання на грип хворі, звичайно, відмовляються від їжі, але охоче п’ють. Отже, їм варто давати велику кількість кислуватих прохолодних напоїв (фруктових соків, вітамінного чаю, чаю з лимоном та медом, морсу з ягід журавлини), відвару шипшини, горобини, суниць лісових, трави кропиви дводомної.
Дитину з першого дня захворювання треба напувати ячмінним та вівсяним відварами: півсклянки ячменю або вівса залити 0,5 л води і варити 30-40 хв у закритому емальованому посуді. Настояти до повного охолодження, процідити і пити протягом дня. При цьому посилюється видалення з організму токсичних речовин, поліпшується діяльність кишкової мікрофлори, нормалізуються випорожнення.
Усім без винятку категоріям, хворим на грип, корисно вживати кисляк (до 0,5 л) зі свіжонатертим часником – на 100 г кислого молока 1-2 зубці часнику.
Рекомендують відвар 1-2 суплідь інжиру в склянці молока, яблука, особливо сорту Антонівка: пектин, який міститься в них, гальмує розвиток вірусу грипу А.
– А яким у цей період повинно бути харчування хворого на цю недугу? Чи треба додавати до нього якісь лікувальні засоби?
– У перші дні захворювання їжа повинна бути рідкою або напіврідкою. Через 2-3 доби, коли з’явиться апетит, може бути повноцінне харчування з великим вмістом вітамінів. Хворим призначають суміш натертого часнику з медом у співвідношенні 1:1. Приймають на ніч по 1 чайній (можна й десертній) ложці, запиваючи водою або чаєм.
– Який народний засіб є ефективним під час грипу, що супроводжується підвищенням температури тіла?
– Під час грипу, що супроводжується підвищенням температури тіла, ефективно діє суміш у складі таких компонентів: трави золототисячника звичайного – 10 г; квіткових кошиків ромашки лікарської – 10 г; листків бобівника трилистого – 10 г. Дві столові ложки суміші залити 300 мл окропу, витримати 10 хв на малому вогні. Пити по 1/3–1/2 склянки 3-5 разів на день. Дітям віком до 3 років дозувати ложками.
– Що можна з народних засобів використати як протизапальний?
– Як протизапальний засіб, що стимулює опірність організму, використовують настоянку кореня ехінацеї пурпурової (аптечний препарат) – по 1/4 чайної ложки з водою 3 рази на день. Маленьким дітям треба давати по 1 краплі на кожний рік життя.
– Для швидшого видалення з організму хвороботворних речовин використовують потогінні засоби…
– Корисно прийняти постільну або ножну парову ванну. Після ванни дитину обтерти водою температурою 22 °С. Для посилення потовиділення використовують суміш у складі таких компонентів: квіток бузини чорної – 30 г; суцвіття з приквітками липи серцелистої – 30 г. 1,5 столової ложки суміші залити 200 мл окропу, кип’ятити до 2 хв на малому вогні, процідити. Випити гарячим перед сном (кількість відвару залежить від віку хворого). Дитину після вживання цього відвару необхідно покласти у ліжко, тепло накрити.
Як потогінний засіб, можна дати хворому чай із сухих плодів малини (1 столову ложку на склянку окропу) або липового цвіту (1 столову ложку на склянку окропу). Через 10-15 хв процідити і додати 1 десертну ложку меду. Пити гарячим.
– Який є дієвий засіб промивання та закапування носа хворого на грип?
– Для промивання та закапування носа беруть 3 столові ложки дрібно нарізаної цибулі, заливають 50 мл теплої води, додають 1/2 чайної ложки меду, настоюють упродовж 30 хв. Цим розчином можна промивати й очі (для запобігання кон’юнктивіту), а також зовнішній слуховий прохід, якщо не пошкоджена барабанна перетинка.
Слизову оболонку носа змазують настоєм часнику з цибулею на олії. Для цього три зубці часнику та 1/4 цибулини нарізати та залити олією, настояти упродовж 2 год., процідити.
Добре діє сік столових буряків (1-3 краплі ввести на марлі у ніс). Дітям молодшого віку вводять сік печених буряків, який не так подразнює слизову оболонку.
Перед сном після очищення носа корисно зробити інгаляцію. До 50 мл окропу додати 5-7 крапель настоянки листків евкаліпту кулястого або 2-3 краплі м’ятної олії. Тривалість інгаляції – 2-3 хв.
– А що Ви можете порекомендувати з народних засобів для полоскання ротової порожнини і горла під час захворювання на грип?
– Для полоскання ротової порожнини і горла кашку з однієї головки часнику залити теплою перевареною водою, настояти 20 хв. у закритому посуді, процідити. Полощуть горло кілька разів на день.
Полоскати та зрошувати ротову порожнину і горло можна й відваром листків евкаліпту кулястого: 10 г залити 200 мл окропу, кип’ятити упродовж 10 хв на малому вогні, процідити.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"