Псоріаз (у народі його ще називають лускатим лишаєм) – неінфекційне хронічне захворювання, дерматоз, що уражає в основному шкіру, хоча можливе й запалення суглобів (псоріатичний артрит). Про те, як лікувати цю недугу народними засабами, розповість наш позаштатний консультант, медик і валеолог Галина Кожій.
– Пані Галино, перш ніж перейти до народних засобів лікування псоріазу, на що хворим на цю недугу слід звернути увагу?
– Перш за все на те, що псоріаз – захворювання не лише шкіри. При ньому порушуються діяльність центральної нервової системи, залоз внутрішньої секреції, обмін речовин. Провокують псоріаз часті захворювання на ангіну, хронічний гайморит, карієс зубів тощо. Перебіг псоріазу хронічний.
– Яку дієту призначають при цьому захворюванні?
– При псоріазі призначають дієту з обмеженням продуктів, багатих на холестерин (жирні сорти м’яса, печінка, нирки, яєчний жовток, чорна ікра тощо), не рекомендують гострі страви, сіль.
До неї включають пророслу пшеницю, овес, гречку, моркву, кукурудзяну, обліпихову олію, журавлину, фрукти та овочі, молочні продукти. Як кровоочисний засіб, рекомендують березовий сік (по 1-2 склянки на день). Призначають вітамінні чаї із плодів шипшини, смородини чорної, горобини, суниць лісових, кропиви, фруктові та овочеві соки.
До дієти також включають салати із листків петрушки городньої, кульбаби лікарської (які попередньо вимочують у 10-відсотковому розчині солі упродовж півгодини). Наприклад, беруть 50 г листків кульбаби, 20 г листків первоцвіту весняного, 5 г кропу запашного та 20 г кукурудзяної або соняшникової олії.
Дорослим і дітям старшого віку 1-2 рази на тиждень призначають часткове голодування: давати до 2 кг яблук або 2 л кефіру протягом дня.
– А яким має бути лікування цієї недуги?
– Лікування псоріазу повинно бути комплексним. Оскільки у виникненні псоріазу певну роль відіграють психічні розлади, невроз, як заспокійливий засіб, використовують настій або настоянку кореневища з коренями валеріани лікарської, особливо у стадії прогресування хвороби. Для приготування настою 6 г сировини залити 180 мл перевареної води, настояти 2 год. Приймати по 1 чайній – 1 столовій ложці 3 рази на день. Настоянку (1:5) на 40% спирті етиловому (аптечний препарат) призначають по 10-20 крапель 3 рази на день (дають дорослим і дітям старшого віку).
Стимулює функцію надниркових залоз, виявляє протиалергічну дію екстракт трави череди трироздільної: 1 столову ложку залити 200 мл окропу, уварити на малому вогні до 1/2 від початкового об’єму. Приймати по 10-30 крапель 3 рази на день перед вживанням їжі упродовж 12-15 діб.
– Приймання яких апаратів передбачає комплексне лікування псоріазу народними засобами?
– Комплексне лікування передбачає одночасний прийом препаратів усередину із зовнішнім їх застосуванням. Зокрема для компресів використовують такі суміші: трава ожини сизої – 10 г; квіткові кошики нагідок лікарських – 10 г; трава хвощу польового – 10 г; пелюстки троянди дамської – 10 г; трава вербени лікарської – 10 г; кора дуба звичайного – 10 г. Суміш залити 1 л холодної води, настояти 1 год, кип’ятити 15 хв на малому вогні, процідити гарячим. Просочену відваром тканину накладати на уражені псоріазом ділянки.
– А який пом’якшувальний засіб від цієї недуги можете порекомендувати хворим на неї?
– Для припарок як пом’якшувальний засіб призначають таку суміш: трава ромашки лікарської – 40 г; трава буркуну лікарського – 40 г; трава алтеї лікарської – 30 г. Припарки слід робити із кашкоподібної гарячої маси, загорнутої у бавовняну тканину.
– Які мазі корисні для лікування псоріазу, що застосовують у народній медицині?
– Для лікування псоріазу готують таку мазь. Верхівки трави льонку звичайного треба подрібнити до порошку, додати смальцю у співвідношенні 1:3 (краще брати кістковий жир). Підігріти на водяній бані 20 хв. Змазувати уражені ділянки.
Для змазування при псоріазі використовують і горіхову олію (аптечний препарат).
Також у народній медицині уражені ділянки ретельно протирають 20% спиртом етиловим, після чого змащують соком трави остудника голого.
При псоріазі у стадії прогресування використовують 3% мазь із трави чистотілу звичайного, приготованої на кістковому жирі (3 г трави на 100 г жиру) та 10-20 % мазь (10-20 г трави на 100 г жиру) – під час стаціонарної стадії та стадії регресу. Мазь втирати 2 рази на день упродовж 3 діб. На 1-2 доби зробити перерву, під час якої приймати гігієнічні ванни з відвару трави хвощу польового або вівсяної соломи (300 г сировини на 5 л води, кип’ятити 20 хв). Температура води для ванн – 36-37 °С. За потреби процедуру повторити.
Мазь із трави шавлії лікарської на вазеліні використовують для втирання, починаючи з 5 % концентрації (5 г на 100 г вазеліну). Концентрацію поступово збільшують до 20% (20 г трави на 100 г вазеліну). Втирати обережно.
Досить ефективною при псоріазі є 10% мазь прополісу на ланоліні (аптечний препарат).
– У народі подейкують що лікувати цю недугу можна завдяки звареним на круто яйцям?
– Справді, народна медицина пропонує такий засіб: зварити круто 12 яєць, відокремити жовтки від білків. Жовток почепити на виделку і покласти на металеву сітку. Підігрітий свічкою жовток дає краплі «соку», які збирають у блюдце. Для одержання “соку” треба витратити багато часу. Цим “соком” густо змащувати марлю та накладати на уражені ділянки, змінюючи раз на день (краще 1 раз на 2 доби). Не зав’язувати. Продовжувати лікування до повного одужання. Іноді достатньо буває двох жовтків, а за ураження великих ділянок шкіри беруть сотню та більше жовтків.
– Чи дієвими під час лікування цього захворювання є компреси та водні процедури?
– Вони теж сприяють одужанню хворих на цю недугу. Для компресів використовують настій трави шавлії лікарської (40 г) в суміші з кореневищами мильнянки лікарської (30 г). Три столові ложки суміші залити 500 мл води, прокип’ятити упродовж 10 хв на малому вогні, настояти до охолодження, процідити.
На всіх стадіях псоріазу рекомендують загальні ванни (температура води 38°С) з настою трави череди трироздільної, шавлії лікарської та ромашки лікарської. Ванни приймати щоденно або через день по 15-20 хв. При цьому шкіра очищується від лусочок, поліпшуються процеси зроговіння, посилюється потовиділення.
– Які народні засоби слід задіяти під час гоєння і злущування шкіри?
– Коли починається процес гоєння та злущування шкіри, робити примочки з відвару трави підмаренника справжнього: 30 г залити 400 мл води, кип’ятити 10 хв на малому вогні. Після примочки ділянки лущення змазувати звіробійною олією.
Під час лікування псоріазу щоденно або через день робити збуджувальні обгортання всього тіла. Якщо лускатим лишаєм уражені лише окремі ділянки тіла, рекомендують часткові обгортання на ніч.
1-2 рази на тиждень приймати постільну парову ванну, після якої треба обмити тіло водою температури 25 °С. На ніч накладати збуджувальне обгортання живота (компрес на живіт) упродовж 1 місяця.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", новини Тернополя, псоріаз