Це захворювання – запалення стравоходу, що виникає і розвивається внаслідок опіків, травм, зокрема спричинених гарячою, грубою або гострою їжею, хімічними речовинами. До гострого езофагігу можуть призвести сторонні тіла стравоходу. У хворого спостерігаються печія, гострий біль у стравоході, відрижка повітрям або їжею, відчуття стискання, болю за грудниною, нудота. Порушується ковтання або проходження їжі стравоходом. У гострий період діти іноді зовсім не можуть їсти, навіть рідкі страви. Про те, як лікувати цю недугу народними засобами, розповість наш позаштатний консультант, медик і валеолог Галина Кожій.
– Пані Галино, з чого слід розпочати лікування езофагіту?
– Під час лікування езофагіту важливо дотримуватись принципу щадіння слизової оболонки стравоходу. Хворим із рефлюкс-езофагітом рекомендують підняти головний кінець ліжка на 5-15 см. Не носити тісного одягу, не зловживати жирною їжею, не переїдати. Не можна їсти пізніше, ніж за 3-4 години до сну. Якщо маса тіла надмірна, треба схуднути.
Підвищенню тонусу дистального стискача стравоходу сприяє білкова їжа. Рекомендують слизисті, обволікаючі страви, олію.
У дорослих і дітей старшого віку з раціону вилучають шоколад, цитрусові, каву, обмежують кількість жиру.
– Якого лікування потребують хворі на цю недугу?
– Хворі на езофагіт потребують комплексного лікування з урахуванням причини захворювання, характеру змін слизової оболонки та індивідуальних особливостей організму дитини.
Сприяє зникненню болю та печії внаслідок нейтралізації хлористоводневої кислоти при запальних процесах стравоходу настій кореня алтеї лікарської: 1 десертну ложку залити 200 мл окропу, настояти 20 хв. Приймати по 1 чайній – 1 столовій ложці 4 рази на день.
– Який із народних лікувальних засобів можете порекомендувати як протизапальний і заспокійливий при езофагіті?
– Як протизапальний, обволікаючий та заспокійливий засіб при езофагіті рекомендують таку суміш: насіння льону звичайного – 20 г; трава алтеї лікарської – 20 г; слань ісландського моху – 20 г; листки мальви чорної – 10 г; квітки дивини скіпетровидної – 10 г. Столову ложку суміші залити 200 мл води, прокип’ятити 5 хв на малому вогні. Пити ковтками упродовж дня. Курс лікування – 3-4 тижні.
– А яке лікування народними лікувальними засобами слід здійснювати при різних загостреннях цієї недуги?
– Зворотному розвитку запального процесу та швидкій епітелізації ерозій і виразок стравоходу сприяють шипшинова, обліпихова, кукурудзяна олія. Її приймають по 10-15 мл 3-4 рази на день після вживання їжі.
У випадку вираженого больового синдрому за наявності у хворих шлунково-стравохідного рефлексу на тлі підвищеного тонусу воротаря призначають настоянку листків беладонни (1:10) на 40-відсотковому спирті етиловому (аптечний препарат) по 5-15 крапель на прийом із водою.
При езофагіті, що супроводжується кровотечею, треба взяти по 20 г трави деревію звичайного та кропиви дводомної. Дві столові ложки суміші залити 200 мл води, витримати на водяній бані 15 хв, процідити через 1 год. Приймати по 1-2 столові ложки 3-6 разів на день за 20 хв перед вживанням їжі холодним.
– Які засоби використовують для зменшення набряку та набухання слизової оболонки за цієї недуги?
– У разі рефлексу для зменшення набряку та набухання слизової оболонки використовують такі засоби:
а) настій трави материнки звичайної: 2 столові ложки залити 200 мл води, витримати на водяній бані 15 хв. Приймати по 1 чайній – 1 столовій ложці 3-4 рази на день за 20 хв перед їдою;
б) відвар кореневища з коренями родовика лікарського: 1 чайну ложку залити 200 мл окропу, кип’ятити 10 хв на малому вогні, процідити через 1 год. Приймати по 1 чайній – 1 столовій ложці 5-6 разів на день після вживання їжі.
За наявності у хворих проявів алергії (харчова і лікарська алергія, алергодерматоз) рекомендують настій трави кропиви дводомної: 1 столову ложку залити 200 мл окропу, настояти 2 год. Приймати но 1/3 склянки 4 рази на день перед їдою.
Хворим із запаленням стравоходу, рефлюксом рекомендують робити заспокійливі компреси на верхню частину тіла, збуджувальні обгортання стегон та литок. Корисні ванни для тулуба із поступовим підвищенням температури води від 36 до 41 град.
Якщо є судоми та спазми стравоходу, призначають парові компреси на грудну клітку та верхню частину живота тривалістю 8-10 хвилин (4-6 разів поспіль), масаж грудної клітки та живота.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", езофагіт, народні рецепти, новини Тернопільщини