Попрілість – запалення шкіри, що виникає у разі тертя, мацерації (розм’якшення тканин за тривалого впливу на них рідини) та подразнення потом, сечею, калом. Виникає переважно у новонароджених та грудних дітей. Однак буває і в дорослих, що мало рухаються, і людей похилого віку.
Це захворювання найчастіше зумовлено недостатнім доглядом за шкірою, тривалим перебуванням дитини або людини похилого віку чи з обмеженими можливостями у мокрому спідньому одязі, пелюшках, недбалим підмиванням після сечовипускання або випорожнення. У хворих виявляється у формі почервоніння та лущення шкіри. Для попрілості І ступеня характерне незначне почервоніння шкіри без порушення її цілості, для II ступеня – різке почервоніння шкіри та ерозії на ній. Іноді шкіра набуває вигляду сирого м’яса, болюча. Виділяється сукровиця. Попрілість з’являється переважно у пахвинній ділянці, в ділянці відхідника, пупка, у пахвових западинах, за вухами. Іноді вона є раннім проявом ексудативного діатезу або природженого сифілісу. Як стверджує наш позаштатний консультант, медик і валеолог Галина Кожій, попрілість можна вилікувати і народними засобами.
-Пані Галино, за яких умов можливо успішно вилікувати цю недугу?
-Успішне лікування можливе за суворого дотримання гігієнічного режиму, за умови усунення чинників, що сприяють захворюванню, – травматизації грубими пелюшками, порушень вуглеводного обміну, зниження функції сальних та потових залоз і т.ін.
Щоденно рекомендують робити ванни з відвару трави череди трироздільної та ромашки лікарської. 40 г суміші залити 1 л води, кип’ятити упродовж 10 хв на малому вогні. Температура води у ванні має становити 36 °С. Корисні сидячі ванни з відваром кори дуба звичайного, висівок (по 10 хв 2 рази на день).
При легких формах попрілості (без порушення цілості епідермісу) добре робити обмивання та компреси з в’яжучих, протизапальних та антимікробних розчинів — відвару кори дуба звичайного, трави звіробою звичайного, череди трироздільної, шавлії лікарської, квіткових кошиків ромашки лікарської. 40 г сировини залити 600 мл окропу, витримати на водяній бані 20 хв, одразу процідити.
-Чи ефективними для протидії попрілості є присипки?
-Попрілі ділянки присипають спорами плауна булавовидного (лікоподій), порошком кореня солодки голої, півників болотяних, листків мирту, білою глиною або ячмінним борошном. В Україні майже скрізь для цього використовували гречане борошно.
-А чим би Ви порекомендували змазувати попрілість? І чи можна на протидію цьому захворюванню застосовувати компреси?
-Попрілості змазують перевареною соняшниковою, персиковою або мигдальною олією.
Не можна використовувати вазелінову олію (подразнює шкіру), присипати крохмалем ділянки шкіри з посиленим потовиділенням (він легко розкладається і сприяє вторинному інфікуванню).
При різкому почервонінні шкіри, мокнучих ерозіях використовують компреси з відвару бруньок тополі чорної: 1 столову ложку залити 300 мл окропу, кип’ятити 10 хв на малому вогні, настояти упродовж півгодини, процідити.
-Кажуть, що на заваді попрілості може стати мед, звичайна трава і навіть сонячне проміння та свіже повітря. Чи має така думка реальне підтвердження у народній медицині?
-Так має. Саме попрілості, що довго не гояться, лікують медом у суміші з риб’ячим жиром.
У народній медицині рекомендують обмивати уражені ділянки соком трави деревію звичайного. Можна просто прикладати свіжу подрібнену траву цієї рослини.
Попрілі частини тіла не треба закривати одягом, їх слід частіше оголювати, що можливо при температурі в кімнаті 24 – 25 °С.
Попрілості добре лікуються при використанні повітряних або сонячних ванн.
-Що з народних засобів Ви можете порекомендувати для профілактики попрілості?
-Для профілактики попрілості в дітей рекомендують широке вільне сповивання добре випрасуваними, сухими пелюшками. Щоразу після виділення сечі та випорожнення дитину підмивати і ретельно висушувати шкіру.
Загалом поява попрілості як у дітей, так і людей з обмеженими можливостями і похилого віку майже завжди свідчить про недостатній догляд за ними, але може бути й проявом схильності до запальних процесів шкіри та слизових оболонок. Так при ексудативному діатезі попрілість може виникнути і за належного догляду.
Сприятливо діють загартувальні процедури – сонячні та повітряні ванни, купання, які підвищують стійкість шкіри.
Важливо також пам’ятати, що попрілість може бути проявом низки інфекційних захворювань – грибкових (кандидоз, епідермофітія), піококових (пухирчатка новонароджених, фурункул), та проводити відповідне лікування.
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", народні методи, новини Тернопільщини, попрілість