Ця недуга – збільшення селезінки. Цей орган людини розташований у лівому підребер’ї під діафрагмою, над лівою ниркою. Його клітини захоплюють та знешкоджують хвороботворні мікроби, сторонні частинки, які потрапили у кровоносну систему. При цьому розміри селезінки збільшуються. У клітинах селезінки руйнуються еритроцити. При цьому вивільнюється залізо, яке використовується у процесі утворення нових еритроцитів у червоному кістковому мозку.
Селезінка бере участь у регуляції кількості циркулюючої крові. Спленомегалія спостерігається при гострих інфекційних захворюваннях – кору, скарлатині, сепсисі, черевному та висипному тифі, банальних інфекціях, проте, звичайно, збільшення селезінки не значне і тимчасове. Селезінка значно збільшується тоді, коли зростає кількість еритроцитів у периферичній крові, при лейкозі, деяких формах геморагічного діатезу, цирозі печінки, туберкульозі, сифілісі тощо. При гемолітичній формі анемії, малярії селезінка досягає дуже великих розмірів. Спленомегалія типу Гоше буває у дітей раннього віку. Основним симптомом є повільно прогресуюча анемія. Спочатку збільшується селезінка, а з часом – печінка. Шкіра набуває брунатно-жовтого кольору, особливо на обличчі, потилиці, кистях. Самопочуття дитини довго залишається нормальним. Потім з’являється біль у кістках, суглобах та лівому підребер’ї. Хвороба триває довго. Іноді запалення та збільшення селезінки спричинене її травмуванням. За словами нашого позаштатного консультанта Галини Кожій, вилікувати цю недугу можна і народними засобами.
– Пані Галино, розпочнемо нашу бесіду із традиційного запитання: з чого слід розпочати лікувати спленомегалію?
– Треба насамперед виявити та лікувати основне захворювання, яке призвело до збільшення селезінки. Проводять також симптоматичне лікування з приводу анемії.
– Які лікарські рослини або суміш із них доцільно застосовувати для лікування цієї недуги?
– Як засіб, що поліпшує детоксикуючу функцію печінки та селезінки, призначають таку суміш: кора барбарису звичайного – 20 г; корені солодки голої – 10 г. Суміш залити 500 мл окропу, прокип’ятити 10 хв на малому вогні, процідити. Приймати до 1/2 склянки 3-4 рази на день (дозу підбирати відповідно до віку хворого).
– Які би Ви порадили вживати суміші для протизапальної і знеболювальної дії?
– Протизапальну, антимікробну, знеболювальну дію при захворюваннях, що спричиняють збільшення селезінки, виявляють дві наступні суміші. До складу першої із них входять такі компоненти: трава деревію звичайного – 20 г; квіткові кошики нагідок лікарських – 10 г; плоди ганусу звичайного – 30 г. Столову ложку суміші залити 200 мл води, витримати на водяній бані упродовж півгодини, процідити гарячим. Приймати ковтками упродовж дня.
До складу наступної суміші входять: трава шавлії лікарської; трава кропиви дводомної; листки подорожника великого, усі – по 30 г. Рослини змішати та подрібнити на порошок. Приймати по 1/4-1/2 чайної ложки 3 рази на день, запиваючи водою (можна додати меду).
– Кажуть, що для лікування недуг селезінки корисний відвар шипшини?
– Так, у народній медицині відвар кореня шипшини коричної вважають одним із найкращих засобів для лікування хвороб печінки і селезінки. Столову ложку подрібненого кореня залити 300 мл води, прокип’ятити впродовж 15 хв на малому вогні. Приймати по 2-3 столові ложки 3 рази на день.
– Ще які народні засоби можуть бути ефективними для лікування захворювання селезінки?
– Таких засобів є декілька. У разі збільшення селезінки рекомендують порошок кореневища аїру тростинового в суміші з медом (1:1). Дають по 15-20 г суміші 2 рази на день. На ділянку лівого підребер’я накладають пов’язки з потовчених листків капусти в суміші зі столовим оцтом.
Ефективний і такий засіб. Траву рути запашної, буркуна лікарського та плоди інжиру подрібнити і розтерти зі столовим оцтом. Додати маслинову олію. Сумішшю змазувати ділянку лівого підребер’я.
– Чи можна застосовувати під час лікування спленомегалії компреси, клізми та інші допоміжні процедури?
– Звичайно, що можна. При спленомегалії рекомендують накладати м’яку глину 1-2 рази на день на 1 – 2 год, ставити компреси з відвару вівсяної соломи вранці та ввечері. На ніч накладають збуджувальне обгортання литок. Якщо є запор, ставлять клізми.
– А який загалом засіб вважають найкориснішою речовиною для лікування хвороб селезінки?
– Про найкорисніший для лікування цієї недуги засіб у світі свого часу зазначав Авіценна: «Каперси колючі (кора кореня) – це найкорисніша речовина при хворобах селезінки або її затвердінні. Приймати цю рослину для пиття або використовувати як лікарську пов’язку з ячмінним борошном та подібними речовинами. Вона часто виводить із селезінки густі чорножовчні соки, і після цього приходить здоров’я. Юшці із барбарисом властива особливо корисна дія при хворобах селезінки. Портулаку притаманна особлива здатність розсмоктувати пухлини та затвердіння селезінки. Лавр допомагає від пухлин печінки та селезінки…
Олесь Миколайчук
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", народні рецепти, новини Тернопільщини, спленомегалія