Інвестуючи в проект на ранньому етапі необхідно бути готовим до будь-яких подій. Український ринок нерухомості вже не раз показував, що знаходиться на ранньому етапі розвитку. Тому проблеми з будівельними об’єктами, а також неплатоспроможними забудовниками з’являються регулярно.
Якщо є можливість, краще купувати вже готові квадратні метри в новобудовах України. Їх вартість буде вище, ніж на етапі котловану. Але інвестор нічим не буде ризикувати.
При підборі враховуйте розташування нерухомості на плані та вид з вікна. Якщо девелопер каже, що зелений ліс поруч з вашим будинком не вирублять, краще кілька разів подумати. Цілком ймовірно, що через 2-3 роки з вікна буде видно не високі соснові дерева, а нові проекти-свічки.
З інфраструктурними об’єктами ситуація аналогічна. На плані гарний дитячий садок може запросто перетворитися на стоянку для автомобілів. Щоб вмістити весь транспорт мешканців нових будинків, можуть пожертвувати прогулянковими алеями та дитячими зонами. Кожен п’ятий забудовник самовільно змінює генеральний план, добудовує або прибирає потрібні об’єкти. І все це без відома клієнтів, які вже вклали гроші в будівництво.
Чорнове оздоблення та ремонт під ключ вимагає ретельної перевірки. Згідно з законодавством України, кожен інвестор може відмовитися від житла, якщо виявить серйозні проблеми. Акт приймання-передачі можна сміливо не підписувати, якщо змінився метраж, є зазори, стіни погано вирівняні. Висота стель також може бути меншою заявленої, якщо девелопери не дотримуються технології будівництва. Ремонт під ключ з сантехнікою і меблями – це ризикове придбання. У більшості випадків інвестори отримують погане оздоблення і недовговічну сантехніку.
Якщо житло продається зі знижкою в сезон попиту, слід перевірити документи на об’єкт і земельну ділянку. Можливо, є проблеми з судовими справами, активістами на майданчику, сусідами по будівництву. Це не стосується традиційних акцій забудовників в зимовий період, коли всі продажі завмирають. Закрита інформація щодо схеми інвестування в будівництво також є приводом, щоб відкинути проект навіть в найкращому районі столиці. Доводити свою правоту в разі проблем доведеться в суді мінімум кілька років.
Слабкі продажі житла в будинках говорять що інвестори не звертають на проект уваги. На це можуть бути сотні причин, починаючи від поганого розташування і закінчуючи повністю неробочими ліфтами. Краще вибирати будинки, в яких викуплено 40-60% житлового фонду. Більша частина сусідів одночасно завершить ремонт та заїдуть в новобудову. Таким чином, можна уникнути постійного ремонту на сходовій клітці, шуму і бруду. Знизяться й комунальні платежі. Квартири з мешканцями будуть рівномірно прогрівати або охолоджувати суміжну нерухомість.
Ніхто не дає рекомендації купувати житло тільки у великих девелоперів. Дрібні компанії зі штатом 200-300 фахівців цілком справляються з нерухомістю високого класу. Проте у великого гравця на ринку нерухомості є спокуса витрачати гроші на кілька проектів одночасно і затягувати введення будівель в експлуатацію.
Джерело: Тижневик "Номер один"