Правильна обрізка винограду – запорука нормального росту і гарного врожаю.
Деякі садівники-початківці не знають, як підступитися до цього важливого процесу, але прийшов час це виправити.
Якщо ви читаєте цей текст, вважаємо, сумнівів у тому, що треба обрізати виноград, у вас немає. Виноград обрізають для того, щоби регулювати ріст і плодоношення куща. Якщо його не обрізати, лози будуть збільшуватись, а ягоди – дрібніти.
Як обрізати виноград восени
Осіння обрізка винограду повинна проводитись щонайменше через 1-2 тижні після збору врожаю, щоби кущ встиг трохи відновити сили. Якщо до цього часу на кущах залишилося багато листя, потрібно влаштувати штучний листопад, щоби було зручніше обрізати. Загальні рекомендації з обрізки винограду на зиму: лозу обрізають до живої деревини (на зрізі вона має світло-зелене забарвлення). При цьому потрібно стежити за тим, щоби над живою брунькою залишалося 1-2 см пагона.
На висоті вище 80 см від грунту, якщо форма винограду шпалерна (задерев’янілий стовбур), треба вибрати 2 добре розвинуті цьогорічні лози, нижню пускаємо горизонтально до землі по металевій основі, на цій гілці залишаємо 2-3 бруньки, у нас вийде сучок заміщення. Перший наступний за ним сильний пагін повинен розташовуватись із протилежної сторони гілки, його обрізаємо так, щоби залишилося 4-5 бруньок, так ми сформуємо плодову стрілку.
Відмінність штамба від рукава або кордону можна назвати формальною. І штамб, і рукав, і кордон – усе це багаторічна лоза. Деякі відмітні ознаки: кордон завжди розташовується на штамбі, штамби зазвичай ростуть із землі. Кордон нахилений паралельно до землі, не важливо, на якій висоті, а рукав -під кутом до землі. Штамб – перпендикулярно до землі, як у плодових дерев.
Обрізка винограду восени передбачає, що на кожній плодовій стрілці повинна бути залишена певна кількість бруньок. Це число залежить від темпів росту куща і товщини лози: діаметр 5 мм – 5 бруньок; діаметр 6 мм – 5-6 бруньок; діаметр 7 мм – 7-8 бруньок; діаметр 8 мм – 8-9 бруньок; діаметр 9 мм – 9-11 бруньок; діаметр 10 мм – 11-13 бруньок; діаметр 11 мм – 12-14 бруньок; діаметр 12 мм – 13-15 бруньок.
Нерідко перші 2-3 бруньки виявляються безплідними. Щоби напевно знати, скільки залишити, виходите із середньої маси грона з куща: гроно вагою понад 500 г – мінімум бруньок (у відповідності з нашим списком), гроно менше 500 м – залишайте максимальну кількість бруньок.
Наприклад: якщо середня вага грона 400 г, то на лозу діаметром 10 мм потрібно залишити 13 бруньок.
Як правильно обрізати молодий виноград
Початківці-садівники задаються питанням про те, як правильно обрізати молоді пагони винограду в перші роки росту куща. На самому початку життєвого шляху виноградного куща основне завдання садівника – виростити сильні пагони. До осені діаметр гілок має бути в середньому не менший 5-7 мм, тому в перші тижні після посадки обрізати виноград не потрібно.
Як бачите, обрізка кущів винограду – справа серйозна, але не така вже ж складна. Наші поради і рекомендації допоможуть вам на початку виноградарського шляху, а в подальшому ви наберетеся досвіду та (ми віримо!) досягнете успіхів у садівництві.
Джерело: Тижневик "Номер один"