Мова йде про прилеглий до дороги торговий ряд(42 торгові «точки»)ринку, що на вул. Живова, між двома зупинками, де більшість магазинів реалізують мобільні телефони. Такіз плакатами«Земля має бути власністю тернополян», «Не знищуйте платників податків!»кілька десятків обурених власників кіосків прийшли на сесію міськради з вимогою до депутатів скасувати рішення виконавчого комітету, згідно з яким уже 1 вересня підприємці без жодного попередження мали б поступитися своїм «клаптиком» прибутку новим інвесторам.
«Женуть мовчки»
У підприємців на руках чинні угоди з КП «Підприємство матеріально-технічного забезпечення» до 1 червня 2017 року на оренду землі під торговими приміщеннями.
– Проте є рішення виконавчого комітету №562 від 29 червня цього року, яким фактично надається дозвіл на забудову цієї ділянки. Крім того, є ще підписаний інвестиційний договір №33 від 5 липня 2016 року, де вказано, що після завершення будівництва права власності переходять до забудовника. Ним є фірма, яка зареєстрована лише цього року, зі статутним фондом 800 грн. Громада не буде від цього проекту отримувати нічого. Місто втрачає 1,4 млн. щорічних надходжень, ми і наші наймані працівники втрачаємо робочі місця, – каже голова ініціативної групи з боку пікетувальників-підприємців Володимир Гагатко.
Люди стверджують, що їх ніхто не попередив про те, що невдовзі їм доведеться «згорнути» свій бізнес. На якій підставі прийнято це рішення членами виконкому, теж невідомо, адже, за словами підприємців, уположенні про проведення інвестиційних конкурсів сказано, що земельна ділянка необхідна для реалізації інвестиційного проекту і надається у визначеному Земельним кодексом порядку, тобто через земельні торги і рішення сесії міської ради. Сесія Тернопільської міської ради будь-яких рішень про вилучення земельної ділянки у КП «Підприємство матеріально-технічного забезпечення» та надання її інвестору не приймала.
– За умовами інвестиційного договору, інвестор має за власний кошт упродовж 25 місяців побудувати нові торговельні приміщення, на які він, а не міська громада, отримає право власності. За це зобов’язується облаштувати пішохідні переходи, поставити камери спостереження, облаштувати паркінг та зробити на зупинці «Центральний ринок» табло з графіком руху транспорту. Місцевому бюджету інвестор зобов’язаний 6% від кошторисної документації, сума якої в договорі не зазначена. Натомість нині підприємці сплачують 112 тис. грн. у місяць реальних коштів. Ми ніколи не відмовлялися за власний рахунок облаштувати територію вздовж ринку. В разі проведення прозорого земельного конкурсу ми б взяли у ньому участь, – пояснюють пікетувальники.
Обурені підприємці запевняли, що громада не отримає від цього проекту нічого. Натомість втратить 1,4 млн. грн.. щорічних надходжень від 42-х підприємців.
«Все чесно!»
Проте в чиновників міськради інше бачення ситуації. Так на місці42 торгових «точок», де обурені підприємці ведуть свій маленький бізнес понад десять років, уже цієї осені мало розпочатися будівництво масштабного торгово-офісного комплексу, який, на думку чиновників, забезпечить значно кращі умови праці, аніж ті, що є зараз.
Зокрема, керівник управління стратегічного розвитку міської ради Юрій Дейнека переконував, що інвестиційний конкурс відбувся з дотриманням усіх вимог.
– 10 травня 2016 року було оголошено конкурс. На подання документів ми завжди даємо не менше двох тижнів. Відповідно рішення про проведення конкурсу опубліковується на офіційному сайті міськради та в муніципальній газеті. Кого цікавить це питання – той міг бачити інформацію. Далі на основі цього було подано дві пропозиції: від ТОВ «Спілка підприємців» та ТОВ «Астріт». Конкурсна комісія засідала 15 червня. Тобто конкурс пройшов за усіма вимогами,- каже пан Дейнека.
Представники «Спілки підприємців» не розуміли, чому під міськрадою Тернополя зійшлися люди на пікет, адже перемовини з торговцями на ринку відбулися і було досягнуто навіть певних домовленостей.
– ТОВ «Спілка підприємці» – це не є підставна фірма, як звучало в залі. Адже у нас статутний капітал – 16 млн. грн. Коли ми подавали всі документи, які були потрібні на конкурс, то додавали погоджувальні листи від ТОВ «Тернопільський міський ринок» для того, щоб там можна було здійснювати будівництво. Наскільки ви знаєте, кіоски, які зараз там стоять, розміщені на червоних лініях,- каже представник ТОВ «Спілка підприємців».
Переможці інвестиційного конкурсу переконували з трибуни депутатів, що сповідують виключно благі наміри, адже воліють облаштувати сучасний та естетично-привабливий комплекс. Крім того, «Спілка підприємців» гарантувала, що робочі місця залишаться за людьми. Мовляв, нікого на вулицю не виженуть, лише умови праці покращать. Переможці інвестугоди принесли на розсуд депутатів також і презентацію їх проекту, щоб наочно продемонструвати, що саме вони планують звести на місці 42 кіосків.
Натомість представниця обурених підприємців Лариса Юркевич заявила, що вона і її колеги хочуть мати гарантії щодо подальшої роботи у тому місці. Крім того, висловила тривогу, що всім робити кілька місяців, поки триватимуть роботи.
Неочікуваний фінал
До слова, це питання у порядку денному з’явилося з ініціативи депутата Наталії Шоломейчук. Вона ще на початку сесії запропонувала включити його, тим паче, що негайного його вирішення потребують пікетувальники. Окрім «бютівки», на бік підприємців стали депутати з інших фракцій. Зокрема,Роман Навроцький запропонував колегам вихід із ситуації та зачитав проект рішення, яким народні обранці повинні негайно скасувати рішення виконкому, що стосувалось інвестугоди. Ініціативу Навроцького підтримали більшістю голосів «за» – 28.
– Ми як депутати міськради виступаємо гарантом того, що ніхто там нічого не буде будувати, поки люди не дійдуть згоди. Я прекрасно розумію, чому чиновники вирішили піти в обхід сесії і прийняли це рішення на виконкомі. Тому сьогодні скасування цього рішення – це наша маленька перемога,- сказав пан Навроцький.
Після голосування голови двох найбільших фракцій у раді вийшли з сесійної зали на вулицю до людей і запевнили, що ніхто нічого будувати на ринку не буде доти, поки всі сторони конфлікту не дійдуть до спільного та конструктивного рішення. Для цього буде створено спеціальну комісію, куди, окрім депутатів та чиновників ради, ввійдуть підприємці ринку та представники ТОВ «Спілка підприємців».
Громада подякувала депутатам за розуміння та віддячила аплодисментами. Це чи не вперше, коли пікетувальники покидали міськраду задоволені та з вигуками «Дякуємо!».
Натомість на деяких міських чиновників, схоже, чекають візити у поліцію. Зокрема, голова земельної комісії Андрій Шкула зауважив, що очевидним є факт порушення закону збоку деяких посадовців міської ради, адже інвестугоду укладали попри те, що договір оренди нині працюючих там підприємців дійсний до 2017 року. Відповідно ця історія для когось може мати далеко не солодкий фінал.
Джерело: Тижневик "Номер один"