Літня пора й тепла погода – це веселощі на сонці, прогулянки в парку, відпочинок у басейні, на річці чи морі, заняття спортом. Але коли температура (і рівень вологості) стрімко підвищується – діти можуть піддаватися ризику отримати сонячний або тепловий удар.
Тепловий удар – сильний перегрів організму, коли прискорюються процеси теплоутворення з одночасним зниженням або уповільненням тепловіддачі в організмі. Тепловий удар може статися, як на пляжі у спекотну погоду, так і в лазні чи сауні, при роботі в жарких цехах або навіть у заторі на дорогах. Різновидом теплового удару є сонячний удар. Він виникає, коли людина тривалий час перебуває під впливом прямих сонячних променів. При сонячному ударі насамперед страждає нервова система.
Варто пам’ятати, що до сонячного й теплового удару схильні абсолютно всі, а особливо це стосується дітей. Якщо на прогулянці дитина активно бігає, тішиться сонечку та навіть не подає ознак раптової хвороби, це не означає, що далі все буде в порядку. Всі пам’ятають з дитинства, що без головного убору не варто виходити на відкрите сонце. Одяг повинен бути з натурального матеріалу, аби пропускати повітря. Якщо в дитини з’явилися такі симптоми, як почервоніння обличчя та шкіри тіла, різка слабкість, холодний піт, розширення зіниць, сонливість, носова кровотеча, запаморочення, задишка, нудота, блювання, сильний головний біль, частий і слабкий пульс, висока температура тіла, судоми, знепритомнення (при важких випадках), варто негайно вжити заходів і звернутися за лікарською допомогою.
До приїзду лікаря МОЗ рекомендує: накрити тіло вологим прохолодним простирадлом. Забрати дитину в тінь або прохолодне місце, під голову покласти валик з одягу. Для зниження температури повітря стане в нагоді кондиціонер, вентилятор, навіть саморобне віяло з газети. Розстебніть або зніміть одяг дитини. Прикласти до лоба та під потилицю прохолодні компреси. Зняти одяг, що стискає. Обливати тіло холодною водою (18-20 С), якщо є можливість – прийняти ванну. Дати прохолодне пиття, міцний чай. Якщо дитина непритомна – дати понюхати нашатирний спирт.
Щоби не довести до таких наслідків, навчіть дитину, і заодно себе, пити багато рідини до і під час ігор у спекотну сонячну погоду (навіть якщо не хочеться пити). Не зловживати їжею. Якщо дитина відмовляється їсти велику порцію, нехай з’їсть стільки, скільки бажає. Використовуйте сонцезахисний крем на вулиці. У спекотні або вологі дні діти повинні грати в активні ігри на відкритому повітрі тільки до 11:00 та після 18 години вечора. Навчіть їх заходити до приміщення, відпочивати та пити достатню кількість води, якщо вони почуваються перегрітими. Не забороняйте, а заохочуйте купання – це дуже ефективний спосіб тепловіддачі. Після надання першої допомоги при сонячному або тепловому ударі необхідно звернутися до лікаря.
Пам’ятайте, що діти і люди зі світлою шкірою мають більше шансів отримати сонячні опіки шкіри та очей, ніж смагляві. Уникайте перебування на сонці в жарку пору року в період з 10-ї до 15 години. Навіть у хмарні дні ультрафіолетові промені сонця потрапляють на оголену шкіру і можуть пошкодити її.
Загалом спеки варто остерігатися всім. Особливо це стосується людей, у яких є проблеми з серцем, літніх осіб. Рівень інсультів та інфарктів у спеку в рази вищий. Тому слід уникати прямого сонячного проміння. Перебувайте в тіні, засмагайте у безпечний час, не наражайте себе на небезпеку та викиньте шкідливу звичку в обідню пору, коли сонце найактивніше, пити або ж обливатися крижаною водою. Такі дії можуть нанести негативний вплив на ваше подальше самопочуття.
Джерело: Тижневик "Номер один"