Найсвіжіше:
• Рейтинг доходів мерів: де працюють найбагатші • Вдарив кулаком в око: у Тернополі побили паркувальника • На Київщині помер 35-річний військовий з Тернопільщини • У Тернопільській ОВА звільнили одного з керівників • У Донецькій області загинув військовий з Тернополя • 15 мільйонів готівкою та колекція марок: декларація нового керівника обласної дитлікарні Тернопільщини • На Донеччині загинув 44-річний військовий з Тернопільщини • На Бучаччині судитимуть посадовця за незаконну приватизацію землі • Земля, долари і – субсидія: що задекларував мер Монастириськів • На Буковині судитимуть службовця, який привласнив близько 6 млн грн • На Тернопільщині розшукали зловмисника, який викрав генератор у пенсіонера • Тенісні корти на території парку Сопільче матимуть сезонне накриття • У Тернополі двоє раніше судимих осіб пограбували магазин • Відпочинок із користю: чому варто обрати оздоровчий тур в Карпати • На Донеччині загинув колишній футболіст бережанської «Ниви» • Поліцейські Тернополя затримали водія, причетного до смертельної аварії • На Шумщині молодик повибивав вікна у трьох державних установах • На Тернопільщині судитимуть директора комунального підприємства: деталі • Бахмутянка відновила бізнес у Тернополі • Священнику ПЦУ у Тернополі виписали штраф за зрізані 50 дерев біля церкви • На Волині викладачі тернопільського університету облаштували церкву УПЦ МП • Жорстока війна забрала життя 36-річного воїна з Тернопільщини • На Хмельниччині жінка звернулась до “авторитетів”, щоби забрати у колишнього 300 тис. доларів • Три квартири і 4 гаражі: чим багатий головний юрист Надала • На Донеччині загинув військовослужбовець з Тернополя
rss

Як вберегтися від шахрайських схем торгівлі людьми?


Опубліковано: 13 Листопада 2020р. о 13:00

 Контрабанда людей з метою сексуальної та трудової експлуатації залишається серйозною проблемою для Євросоюзу, при цьому в зовнішньому вимірі цієї проблеми Україна увійшла у сумнівний рейтинг «ТОП-5» країн за походженням жертв такої злочинної діяльності. Такі дані оприлюднено у Третій доповіді Єврокомісії щодо боротьби з торгівлею людьми.

Пандемія посприяла активізації торгівлі людьми

4 листопада у Тернопільському пресклубі відбулася  пресконференція з приводу протидії  торгівлі людьми в нашій області. Також експерти розповіли,  як вплинула на ситуацію з торгівлею людьми економічна криза через пандемію. «Пастки» для заробітчан та активізація злочинців, які шукають потенційних жертв, у соціальних мережах. Де шукати інформацію, захист та допомогу.

Пандемія коронавірусу зупинила, уповільнила чи кардинально змінила багато процесів у всьому світі, однак вона мало вплинула на злочинність – та лише «підлаштувалася» під ситуацію. Не виняток – і торгівля людьми. Так як цей рід злочинної діяльності тісно пов’язаний з міграційними процесами, які пандемія загальмувала, то, здавалося б, і він мав би суттєво зменшитись, але насправді так не сталося. Пандемія призвела до економічної кризи, дуже багато людей залишилися без роботи чи вимушені були призупинити свій бізнес, тож, аби прогодувати свої сім’ї та заробити на найнеобхідніше, готові ризикувати, а зловмисники охоче цим користуються. «Внаслідок неминучої втрати зайнятості через COVID-19 особи, які раніше менше ризикували потрапити в ситуацію торгівлі людьми, можуть стати вразливішими, а вразливість осіб, які вже були в зоні ризику, може зрости ще більше», – такий висновок роблять фахівці Міжнародної організації з міграції (МОМ).

– 97% постраждалих осіб, які звернулися до МОМ у 2020 році, зазнали трудової експлуатації. Основними галузями такої експлуатації було будівництво, виробництво та сільське господарство. Вербування в основному відбувалося за місцем проживання через особистий контакт  – 82% та інтернет – 10%. Російська Федерація є основною країною призначення, куди потрапляють люди в надії на краще життя, а стають жертвою. Для нашої області ситуація трішки інша. Польща – це країна-лідер у даній сфері. Адже жінки та чоловіки їдуть туди, бачачи перспективи, а повертаються додому без копійки. Щодня наші колеги приймають дзвінки від людей про те, що на одному із сайтів знайшли перспективну інформацію про працевлаштування та непоганий дохід. Спочатку люди начебто вірять усьому, що написано, згодом їх додають у закритий чат, де з ними спілкується певна особа, обіцяє їм гарні гроші, комфортне перевезення та проживання, а головне – легальні документи. Звісно, для початку потрібно заплатити та почекати три місяці. Переказавши гроші, жертва вже ніколи не поспілкується з тим оператором, який їй обіцяв роботу. Таким чином люди ошукані. За кордоном перебувають близько трьох мільйонів трудових мігрантів, і ця цифра зростатиме, – розповідає директорка з розвитку тернопільської ГО «ТМЖК «Відродження нації» Оксана Шлюсар.

Щорічно одна тільки Міжнародна організація з міграції виявляє понад 1000 громадян України, постраждалих від торгівлі людьми. Минулого року ця цифра становила 1345, із них 68 відсотків – чоловіки, переважна більшість яких потерпіли від незаконної трудової експлуатації.

– Великий ризик експлуатації полягає у тому, що виїхавши за кордон, люди працюють неофіційно або на низькооплачуваних роботах. 80% тих, котрі звертаються до нашого центру, потрапляють на гачок через дуже просту шахрайську схему. Спочатку людині пропонують запрошення на роботу до Польщі і відкривають робочу візу, а пізніше ви їдете куди завгодно, до будь-якої країни і працюєте. У такому випадку вона є незахищеною. Для того, аби людина була більш захищеною, було придумано новий он-лайн ресурс-квест безпечного працевлаштування,  https://quest.stoptrafficking.org/ . Беручи участь у цій своєрідній грі, людина вчиться правильно орієнтуватися в різних ситуаціях, розуміти, де може критися небезпека, та оминати її, – зазначила вона. – Якщо зловмисники почали все активніше вербувати онлайн, то чому б так само онлайн не навчитися безпечній поведінці?» – підсумувала Оксана Шлюсар.

«Чоловіки не признають того, що їх експлуатували»

Експерти радять: їдучи до іншої країни, слід добре вивчити свої права та обов’язки. Володіти інформацією, такою як: де знаходиться українське посольство, в якій країні до кого звертатися в разі викрадення документів. Також запевняють, що в разі будь-якої експлуатації, якщо у вас хочуть забрати на деякий час документи, обіцяючи повернути їх через декілька днів, не робити цього. Необхідно звертатися у поліцію і не йти на контакт із особами, які підійшли до вас на вулиці та обіцяють непогану роботу.

– Одну громадянку з нашої області відправили в Італію під приводом працевлаштування в одному з готелів прибиральницею. Однак там її помістили в закрите приміщення і забрали паспорт. Аж за сприяння поліції Італії її доправили додому, а кримінальне провадження за цією справою ми скерували до суду.

Двоє інших дівчат потрапили на гачок аферистів й опинилися  в сексуальному рабстві в Об’єднаних Арабських Еміратах. Крім того, триває кримінальне розслідування щодо торгівлі людьми через примусове жебракування. До нього змушували чотирьох людей з ознаками інвалідності. Вони просили милостиню на території Тернополя біля ринків, церков, торговельних центрів. А утримували їх у нелюдських умовах в сараї, годували лише раз на день. Двоє зловмисників зараз під вартою, ще одна – під домашнім арештом, а четвертого підозрюваного оголосили в розшук, – розповів начальник відділу по боротьбі зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Олександр Буняк.

За словами начальника, з чоловіками, котрих експлуатували, працювати важче, адже вони не признають того, що важко працювали і їм не заплатили. Вони не кажуть, де перебували та з ким. Не зізнаються також, чи були у них документи та імена людей, котрі обіцяли їм хорошу роботу. Із жінками також не завжди вдається знайти контакт, особливо, якщо це стосується вербування до сексуального рабства. З часом вони наважуються розповісти певні деталі, однак експерти закликають ділитися своїм горем із правоохоронними органами та спеціалістами, для вас це болюча травма, але для держави це злочин, який повинен бути покараний.

На Тернопільщині діє спеціальна програма допомоги постраждалим. Тому якщо ви опинилися у складній життєвій ситуації і шукаєте легкого шляху заробити кошти, не вдавайтеся у крайнощі, не спокушайтеся на найпростіші схеми виїзду за кордон. Не надавайте копії документів та не переказуйте коштів на банківські картки.  Якщо трапилося так, що ви опинилися в чужій країні без грошей та документів, одразу прямуйте в поліцію. Якщо ви все ж таки потерпіли від трудового рабства, не соромтеся про це розповісти та поділитися інформацією.

– З такими людьми часто працює психолог. Ми надаємо будь-яку моральну допомогу. Завдяки відповідним державним програмам людина, котра має статус потерпілого, отримує допомогу від держави. Також виробляються нові документи. Тому ніхто не кидає таких людей напризволяще. У нас був випадок, коли одна жінка відмовилася від будь-якої допомоги від держави лише через те, що сусіди дізнаються, що вона за кордоном працювала в одній із ненайкращих сфер. Тому вона просила не повідомляти про неї поліцію та різні служби, аби уникнути розголосу. Буває й так, коли рідні люди, батьки, осуджують такі вчинки і замість підтримки, навпаки, гноблять. Хоча не розуміють того, що не з власної волі вона потрапила до сексуального рабства. Тому слід бути дуже обачними та відкритими, адже ваша історія може вберегти іншого, – додала  методистка відділу методичного забезпечення соціальної роботи Тернопільського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Оксана Шуль.

Соломія Вершигора 


Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: , ,

Перегляньте також:




Новини
3 Квітня
2 Квітня
За кого ви проголосуєте, якщо вибори президента відбудуться у 2025 році?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше