Після крижаного дощу можна привести дерева до ладу.
Досить рідко зима минає без нього. Обмерзають гілки і шпалери, під вагою льоду можуть з’явитися відломи. Але садівники бояться іншого: чи не погорять під крижаним панциром бруньки?
Так, бруньки можуть погоріти під крижаними “обладунками”, але це трапляється не дуже швидко. Потрібно, щоби крижана кірка протрималася півтора-два тижні. А це досить рідкісне явище.
Дії, яких треба уникати
У більшості випадків зимове обмерзання — гарне явище, яким можна милуватися з чистим сумлінням, не турбуючись за врожай. А ось цих речей не можна робити:
- збивати лід палицями, оскільки це пошкоджує бруньки і навіть пагони;
- обприскувати дерева і чагарники сіллю та іншими препаратами, якщо температура наближена до нуля або від’ємна;
- не можна поливати рослини гарячою водою, оскільки це неминуче викличе опіки тканин;
- не намагайтеся застосовувати теплові гармати. Лід повинен зійти природним шляхом. Такі “добрі” наміри принесуть рослинам більше шкоди, ніж користі.
Що треба робити
- У першу чергу необхідно встановити підпори під гілки, що нахилені або ризикують відламатися. Також можна гілки зафіксувати стяжками, мотузками до стовбура.
- Ще треба обережно підняти відігнуті гілки і зафіксувати їх мотузками у правильному положенні.
- Відламані гілки спилюють, залишивши невеликий пеньок, щоби потім відновити їх на зворотне зростання.
Профілактика
У першу чергу треба виділити більше часу для обрізки. Гілки з гострими кутами відхилення (які менші за 45°) треба або вирізувати одразу, або відгинати.
Врятувати від розлому гілки можна, зв’язавши їх мотузками або встановивши підпори. Щільно зв’язувати не треба, головне, щоби рослина не розламалася під вагою льоду і снігу.
Розпрямляти рослини треба повільно й обережно. Невеликі тріщини навесні швидко заростуть, а розломи від неохайної процедури можуть взагалі не гоїтися. Дерева, які були нещодавно посаджені, закріплюють трьома кілочками і розтяжками.
Джерело: Тижневик "Номер один"