Подібне запитання завжди ставлять найзатятіші футбольні вболівальники. Їх цікавить: а хто переможе у протистоянні професійної/майстрівської команди і найсильнішої аматорської? У всі часи відповідь на це запитання давали по-різному.
Варто пригадати початок 60-х років минулого століття, коли в регламенті футбольних змагань був пункт, згідно з яким найгірша майстрівська команда області (якщо не була призером чемпіонату СРСР) мала наприкінці футбольного року проводити перехідні матчі з футбольним чемпіоном області. У той час честь Тернопільщини на майстрівському рівні захищав єдиний колектив – «Авангард» із Тернополя, який змушений був в офіційних поєдинках доводити, що саме він гідний представляти область у класі «Б» (аналог другої Союзної ліги). Тоді три обласних чемпіони (двічі кременецький «Буревісник» і по одному разу тернопільський «Мотор» та бережанський «Колгоспник») мали нагоду скинути з олімпу «Авангард», однак жодному з них цього зробити не вдалося. Щоправда, як розповідав один із гравців тих вже далеких матчів, а саме воротар кременецького «Буревісника» Федір Бокач, керівництво вузу (команда в обласних змаганнях представляла педінститут) одразу повідомило гравцям, що коштів на підвищення в класі немає, тому футболісти підсвідомо вже були приречені на невдачу.
Наприкінці 60-х – початку 70-х років кілька товариських матчів з тернопільським «Авангардом» провів бучацький «Колос» – у той час краща сільська команда Радянського Союзу, і в більшості цих поєдинків, які відбулися в Бучачі, перемогу святкували саме аматори з «Колоса». Що цікаво, бучачани в 1968 році здобули право грати на майстрівському рівні, але керівництво району вважало, що ця участь передбачає величезні фінансові навантаження, і вирішило за краще бути найсильнішими на «селі», ніж плентатися у хвості серед «профі».
У 1994 році товариську зустріч із найсильнішою професійною командою Тернопільщини – ФК «Нива», який виступав у вищій українській лізі, провела найкраща аматорська команда області – хоростківська «Зоря» і в себе на полі святкувала перемогу. Через кілька років та ж «Зоря» у статусі володаря аматорського кубка України провела офіційний матч попереднього етапу кубка України із професійним ФК «Кристал» (Чортків), який тоді виступав у другій лізі чемпіонату України. Той поєдинок, останній на офіційному рівні між аматорами і професіоналами області, завершився перемогою чортківчан (3:1).
На жаль, у теперішніх реаліях провести офіційний матч між професійними й аматорськими колективами не можливо, бо вони мають свої, непов’язані один з одним турніри. Але товариський, чому б і ні?
Довгий час тренери найсильніших тернопільських команд не наважувались на подібні зустрічі, адже, по-перше, «професіоналів» у разі поразки не зрозуміли б власники клубу та вболівальники. По-друге, у матчах, в яких є що доводити, гравці могли б отримати травми, які не бажані у спарингах. Пригадую, як за каденції міського голови Тернополя Романа Заставного той ініціював проведення спарингу між професійним ФК «Нива» (Тернопіль) та на той час кращою аматорською командою області – ФК «Тернопіль». Роман Йосипович навіть запропонував призовий фонд цього товариського матчу. Однак тоді представники «Ниви» відмовилися від організації такої цікавої в багатьох аспектах зустрічі.
І ось після довгих років простою, 13 березня, у селі Дичків (Тернопільський район) відбувся справді знаковий спаринг між єдиною професійною командою області – «Нива» з Тернополя та найкращим аматорським колективом області трьох останніх років – великогаївським «Агроном». У першому таймі команди обмінялися голами. Спершу нападник «Ниви» Сергій Кисленко ударом головою замкнув флангову передачу. А згодом точним був удар кращого футболіста Тернопільщини 2019 року Тараса Червонецького. У другому таймі професіонали переважали аматорів і зуміли ще двічі відзначитися. Спершу після подачі кутового це зробив атакувальний півзахисник Максим Проців, а згодом, скориставшись неузгодженістю оборонців «Агрона», точним ударом відзначився ще один нападник «Ниви» Мирон Бідний (3:1). Отож матч показав, що професіонали поки стоять вище за аматорів, хоча той же «Агрон» і розглядає варіант у майбутньому змінити статус і виступати на майстрівському рівні в другій лізі чемпіонату України.
Віталій Попович
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", новини Тернополя, футбол