Скоро на всіх ринках міста буде гамірно, адже на порозі не лише Новий рік, а й час, коли сезонні бізнесмени захочуть збагатити свій гаманець за рахунок нелегально зрубаного вічнозеленого дерева. На кожному телеканалі чуємо про тотальне знищення карпатського лісу, але ж усі хочуть мати неймовірний ялинковий аромат вдома. Що ж робити тернополянам, як не нашкодити природі, але радість від свіжого дерева все ж таки отримати? І чи актуальні досі штучні дерева?
Зрубав – плати штраф
Мої батьки мешкають у с. Великі Гаї. Минулого Різдва була свідком, як з-під землі стирчало багацько пеньочків, з яких раніше росли великі й розлогі ялини. Хто їх зрізав і куди заніс, не відомо. Та й яка різниця, дерев не повернеш, а люди, напевне, потішили своє око якихось два-три тижні. І тільки одиниці додумуються посадити на те місце іншу ялину, так би мовити, відкупити зрізану. Ця тема дуже актуальна, з року в рік люди воюють і кричать про нелегальну вирубку дерев, а інші махають на це рукою через вигідний сезонний бізнес.
Купити живу ялину цього року буде не просто. Якщо раніше ви могли піти на ринок і купити дерево у будь-якого продавця, то зараз варто буде звернути увагу, чи «щеплене» воно. Тобто чи є на ялинці кліпса, самоклеюча етикетка або пластмасова бирка-стяжка зі штрих-кодом, котра сигналізуватиме про те, що дерево зрізане за належних умов, вирощене воно у певній місцевості. Ці засоби розриваються при спробі зняти їх, тим самим унеможливлюється їхнє повторне використання, що засвідчує законність походження таких ялинок. Спеціальні уніфіковані засоби містять індивідуальний номер та відповідний йому штрих-код, який заноситься у систему електронного обліку деревини. У цій системі є дані щодо постачальника, його підпорядкованості і форми власності. Перевірка походження ялинки відбувається шляхом введення номера з уніфікованого засобу, який прикріплений до ялинки, на сайті www.ukrforest.com/check. У випадку, якщо інформація на сайті відсутня, це може свідчити про сумнівне походження ялинки. Також перевірити легальність дерева можна, скориставшись мобільним безкоштовним додатком «yalynka.info». Ввівши номерний знак дерева, ви отримаєте належну інформацію.
Як повідомляє Тернопільське обласне управління лісового та мисливського господарства, заготівля новорічних ялинок відбуватиметься на спеціальних плантаціях за рахунок дерев, що підлягають вирубці. Також посилено охорону селекційних плантацій, насаджень у зелених зонах населених пунктів та ділянок особливо цінних та інтродукованих хвойних порід. З метою збереження хвойних молодняків у різдвяно-новорічний період 2019 – 2020 років посилено охорону лісів від незаконних рубок. У ДП «Тернопільське лісове господарство» створено спільну рейдову групу для охорони лісових насаджень у передноворічний період із працівників лісової охорони підприємства та працівників Національної поліції зі зброєю та спецзасобами.
За самовільне вирубання вічнозеленої красуні попередженням не відбудетесь, передбачено чималі штрафи: за зрубане дерево до 10 см нелегали змушені заплатити 246 гривень, від 14 см до 18 см – 1 122 гривні, а від 22 см до 26 см штраф 4008 гривень. Тому управління лісового та мисливського господарства закликає всіх бути пильними і не піддаватися на пропозиції незрозумілих продавців дерев. Тим паче, якщо є можливість купити живе деревце законно та за хорошими цінами. Так із 23 по 28 грудня включно будуть працювати торгові майданчики: на перехресті вулиць Дружби та Миру та на Кармелюка біля АТБ. Там ви зможете придбати новорічну красуню. Вартість ялинки – від 96 до 270 гривень. Дерева після свят можна переробити на компост. І навіть якщо цього з ними не станеться, вони просто будуть розкладатися, не забруднюючи при цьому навколишнього середовища.
Ялинка в горщику – найкращий варіант
Також буде проводитися продаж ялинок із закритою кореневою системою. Ялинку в горщику можна придбати в тернопільському лісництві, яке розташоване у Петрикові. Таким чином можна зберегти життя новорічному деревцю і водночас насолоджуватись запахом хвої у помешканні під час зимових свят. Навесні ялинку з горщика можна висадити біля свого будинку, вона чудово приживеться. Вартість такого деревця коливається в межах 204-300 гривень.
Якщо ж ви вже придбали новорічну красуню в горщику, варто пам’ятати про належний догляд: не треба ставити дерево у занадто теплому приміщенні, а тим паче біля батареї, поливати його помірно, стежити за тим, щоби прямі сонячні промені на дерево не попадали. Хвойні дерева мають дуже хороші властивості: очищають простір від пилу та насичують його киснем, а аромат від живого дерева залишатиме найкращі спогади. Весною дерево можна висадити на дачі або ж на подвір’ї будинку.
– Ті дерева, які продаватимуться легально, повинні мати кліпсу. У разі, якщо хтось із жителів побачить, що на ялинках її немає, звертайтеся в поліцію або в лісове господарство. Вибір ялин цього року буде великим, та оскільки господарств, які вирощують дерева на продаж, є багато, у кожного ціни можуть бути різними. Головною складовою при обранні новорічного дерева є його свіжість. Важливо, щоби не осипалася хвоя. Якщо ви помітили, що голки при найменшому торканні сипляться, це означає, що дерево не свіже. Якщо ви хочете, аби ялинка постояла до 14 січня, рекомендую купувати її не раніше 26 грудня. А також змішати у ємкості, де стоятиме дерево, землю та пісок і поливати щодня. Але рекомендую купувати ялинки у горщику, це красиво, доступно та кращий варіант для природи і людей,- розповів головний спеціаліст відділу лісового та мисливського господарства і захисту лісів Андрій Маланчук.
– Ми реалізовуємо ялинку та сосну. Усі дерева від місцевого лісгоспу з бірками. Вартість зелених красунь різна: сосна висотою до 1,5 метра – 250 гривень, вище – 300 гривень, ялинки до 2-х метрів – 400 гривень. У продажі маємо дуже гарні ялинки у горщиках. Людям це подобається, адже після свята можна таке дерево висадити і воно буде милувати око ще не один рік. Взагалі, зараз ще поки не почалася пікова пора. Думаю, активно купувати почнуть ближче до Миколая, – розповідає пан Іван, який продає ялинки на вулиці Живова біля ТЦ «Орнава».
Штучна ялинка – довговічна, але дорожча
Однак серед тернополян знайшлися й ті, хто категорично відмовляється від живого дерева і будь-які маніпуляції з кліпсами чи горщиками називає махінаціями.
– Якби не дитина, наша сім’я б і не задумувалась над тим, чи варто ставити новорічне дерево. Вирубувати ялини для того, щоби порадіти якихось два тижні, вважаю варварством. У нас відбулося новосілля, тому син чекає, щоби ми поставили новорічне деревце, яке буде штучним. Я до новорічний свят ставлюся досить спокійно. Для нас важливий час, проведений у сімейному колі, тому стоятиме дерево чи ні, не дуже суттєво, але нищити природу заради своєї втіхи не розумно, – сказала Валерія Климчук.
Продавець Дмитро займається продажем штучних ялинок з дружиною четвертий рік. Чоловік каже, що з минулого року впали торги на штучні дерева. Напевне, вплинуло те, що люди почали купувати ялинки в горщиках, однак чоловік не впевнений, що абсолютно всі їх насправді висаджують у грунт. У продавця великий вибір ялин: голубі, зелені, сріблясті, покриті снігом та навіть пухнасті білі. Виробник – Польща. Дмитро переконує, що штучні ялини з моди не вийдуть, тим паче з’являються вони на ринку раніше за живі. Цінова політика помірна, ялинку до метра можна придбати за 200- 220 грн. Вище дерево – вища ціна. Найдорожчою є голуба ялина висотою 180 см – 780 грн., на кінчиках дерева – маленькі штучні шишки.
Але у лісовому господарстві повідомляють, що з точки зору екології жива ялинка приносить природі менше шкоди, ніж штучна, оскільки більшість штучних ялинок виготовляють із матеріалів, які не можна утилізувати, а деякі з них можуть бути навіть токсичними через вміст свинцю. Також ціна штучних ялинок у рази більша за живі деревця. Щоби штучна ялинка окупила себе, нею необхідно користуватися мінімум 20 років, у той час як середній термін її експлуатації – близько 8 років.
Проте у штучної ялинки є все ж таки свої плюси. Усім відомо, що із живого дерева осипаються голки на підлогу. І якщо у квартирі є маленькі діти, навряд чи вам захочеться щодня по кілька разів визбирувати їх. Зовнішній вигляд штучних ялинок настільки привабливий, що очі розбігаються, більше того, є й такі, котрі на собі уже мають новорічні прикраси. Вони довговічні. І врешті-решт ви бережете природу, оскільки росте молоде дерево дуже повільно – всього до 15 см на рік, а вирубують їх дуже часто.
– Звісно, аромат свіжої ялинки не порівняти ні з чим. Але я прихильник того, що коли купувати свіже дерево, то лише у перевірених лісників, бо знаєш, що на місце зрубаного відповідальні за це люди посадять інше. Мій батько працює у цій сфері, і я чітко знаю, що варто купувати ялину легально. У моїх батьків стоятиме вдома жива ялинка, а для своєї квартири оберу штучну або живу новорічну композицію із гілочок ялинки, – додала Світлана Наконечна.
Соломія Вершигора
Джерело: Тижневик "Номер один"