2016 рік до активу тернопільських спортсменів не занесеш. Обмаль здобутих медалей на найвищому рівні, а значить, небагато позитивних емоцій як у них самих, так і в їхніх шанувальників. Та все ж у традиційному спортивному хіт-параді журналісти «Номер один» знайшли позитивні нотки, хоча й не забули пригадати про події, які не красять місцевого спорту, але які були невід’ємними моментами спортивного року, що минає.
Подія року
Пригоди тернополян на Олімпіаді
У серпні в далекій Бразилії відбулися XXXI Олімпійські ігри. Взяли у них участь і троє спортсменів з Тернопільщини. І хоча жоден медалей не завоював, але сам факт участі в наймасштабніших спортивних змаганнях чотириріччя говорить сам за себе. Що ж до спортивних результатів, то фехтувальниця Олена Кривицька посіла в індивідуальних змаганнях 15 місце та пробилася до чвертьфіналу в командних (8 місце). Віндсерфінгіст Олександр Тугарєв у класі RS:X за результатами 12 гонок посів 23 місце. А найдосвідченіша тернопільська олімпійка, 33-річна марафонка Наталія Легонькова, у Бразилії не змогла вийти на свій кращий цьогорічний результат і з часом 2:46:08 год. фінішувала лише 87-ю.
Чемпіон року
Пояс кращого серед профі
Кременчанин Андрій Пушкар став найсильнішим рукоборцем світу, володарем найпрестижнішої нагороди в армспорті – пояса абсолютного чемпіона світу серед професіоналів у надважкій вазі. У поєдинку за титул у Лас-Вегасі (США) наш земляк боровся з Дмитром Трубіним із Казахстану і в шести поєдинках (з перервою у дві хвилини) святкував загальну перемогу.
Сильні духом
Паралімпійський чемпіон
Футболіст із Тернопільщини Іван Шкварло цьогоріч здобув золоту медаль на Паралімпіаді у Ріо-де-Жанейро. Збірна України, складена з футболістів із наслідками ДЦП, у фінальному матчі в додатковий час зуміла перемогти іранську команду – 2:1. Наш земляк вийшов на останній хвилині матчу і допоміг втримати для української збірної переможний результат. Зауважимо, що Шкварло через травму зіграв у Бразилії всього сім хвилин за весь олімпійський турнір, але свою золоту медаль отримав.
Успіх року
Студентський чемпіон
Довгих 10 років ішов до своєї мети ФК «Тернопіль-Педуніверситет». Підопічні Василя Івегеша спершу стали кращими у конференції «Захід”, а потім у фіналі «чотирьох» переграли студентського чемпіона двох останніх років – київський «Меркурій» (2:0), а у фіналі в серії пенальті перемогли господарів поля – «НУДПСУ» (Ірпінь) з рахунком 1:1 (4:3). Героєм півфінального поєдинку став нападник тернопільської команди Тарас Гром’як, котрий записав на свій рахунок дубль, а фінального – воротар Іван Мельник, який, відбивши два удари з «точки», приніс перемогу ФК «Тернопіль-Педуніверситет». Звитяга дала право студентам взяти участь у європейському футбольному форумі. На жаль, відсутність коштів завадила команді поїхати на ці змагання.
Стабільність року
Хет-трик теребовлянської «Ниви»
Утретє поспіль чемпіоном Тернопільської області з футболу стала теребовлянська «Нива». На відміну від двох попередніх звитяг, цьогорічна далася команді дуже не просто, фактично до останнього туру «Нива» за «золото» боролася з «Агроном» із Великих Гаїв. Окрім того, команда витримала серйозну конкуренцію зі ще кількома доволі сильними командами – «ДСО-Поділля» та бережанською «Нивою». Додамо, що до хет-трику теребовлянців привів новий головний тренер Назар Козак, який після розгромної домашньої поразки від волочиського «Агробізнесу» (аматорська ліга) змінив на цьому посту Романа Курдупеля.
Надія року
За крок від подіуму
Молодій важкоатлетці зі Скалата Марії Хлян зовсім трішки не вистачило, щоб стати олімпійкою. Хоча вона виборола олімпійську ліцензію, але, за рішенням тренерської ради, в Бразилію поїхали інші спортсменки. А Хлян є чим цьогоріч похвалитися. На дорослому чемпіонаті Європи вона зупинилася за крок від п’єдесталу пошани. У ривку з результатом у 98 кг вона була п’ятою та четвертою у поштовху – 122 кг. Від «бронзової» призерки скалатчанка відстала всього на два кілограми.
Дебют року
Волейбольні чемпіони
Відомий тернопільський волейбольний тренер Михайло Туркула віднедавна плідно працює в Теребовлі. Його вихованці перемогли у дитячої лізі України серед юнаків 1999 р. н. Причому в фіналі теребовлянці здолали (3:0) харківську команду, яка знаходиться під опікою кращого волейбольного колективу України – «Локомотиву». Що цікаво, на юнацькому рівні теребовлянська команда не зупинилася, а з осені заявилась у дорослу першу лігу чемпіонату України. І там плоди роботи пана Туркули даються взнаки – після чотирьох зіграних матчів у ВК «Теребовля» максимальна кількість очок і перше місце в турнірній таблиці.
Проект року
«Реал» у Тернополі!
Президент Фундації зірок світового футболу «Діти», тернополянин Ярослав Несторович, налагодив тісні зв’язки з Асоціацією футболістів Іспанії та попередньо домовився про співпрацю з грандом європейського футболу – мадридським «Реалом». Останній планує вперше на теренах колишнього Радянського Союзу відкрити в Тернополі академію соціально-спортивного спрямування, до якої буде залучено близько 100 дітей, з них третина – дівчата. Якщо вірити пану Несторовичу, відкриття школи планується на кінець січня – початок лютого 2017 року.
Трансфер року
Романович пішов на підвищення
З 2002 року головним тренером жіночої волейбольної команди «Галичанка» з Тернополя був Андрій Романович. І ось після майже 15-річної співпраці наставник залишив розташування тернопільської команди і перебрався до стану чемпіона України – южненського «Хіміка». Про його фаховість говорять результати – тренер без розкачки приступив до роботи і сьогодні його нові підопічні не мають собі рівних в Україні, міцно захопивши лідерство в суперлізі. Що цікаво, наступник Романовича – Віктор Туркула теж показує себе з кращого боку і нині намагається кинути виклик своєму колишньому наставнику, адже «Галичанка» на 2-му місці після «Хіміка».
Меценат року
«Галичанка» отримала титульного спонсора
Голова наглядової ради ТзОВ «Бучачагрохлібпром» Петро Гадз став титульним спонсором жіночої волейбольної команди, яка віднедавна отримала назву «Галичанка-ТНЕУ-Гадз». Представники пана Гадза передали команді сертифікат на 360 тисяч гривень для того, щоб вона мала можливість весь рік їздити на змагання, замовляти готель, автобус, харчування, мати кошти на інші витрати, потрібні для розвитку сильної команди.
Місія – нездійсненна
Штучний стадіон виявився пшиком
Тернопіль, мабуть, – єдиний обласний центр, у всякому разі на заході України, де ще немає футбольного поля зі штучним покриттям стандартних розмірів (110х72 м). Про його будівництво у рамках програми УЄФА «Хет-трик» говориться, як мінімум, останніх два роки. Під нього вже було визначено місце в парку «Топільче», міська рада передбачила в бюджеті півтора мільйона гривень, щоб покрити свою частину проекту (встановлення так званої «подушки»). Однак він так і залишився нереалізованим. А все через те, що нове керівництво ФФУ не бачить у своїй команді голову Тернопільської обласної федерації футболу Володимира Мариновського, якому відмовляються виділяти кошти під реалізацію проекту. Щоб гроші міста не пропали, спорткомітет направив їх на покращення стану природнього футбольного поля, яке розміщене на тому ж місці, де мав будуватися стадіон зі штучним покриттям.
Скандал року
«Війна» за біатлонну базу
Свого часу голова Тернопільської РДА Віктор Щепановський роздав землю біля бази олімпійської підготовки з біатлону в Підгородньому. Цьогоріч люди об’єдналися у садове товариство «Між лісами» і здійснили першу спробу розпочати забудову території. Будівництво, однозначно, поставило б хрест на перспективах тернопільського біатлону, бо в майбутньому власники житла зверталися б до різних інстанцій, щоб заборонити функціонування того ж стрільбища. На щастя, знайшлися активісти з громадського середовища, які стали перед бульдозерами і не дозволили проводити роботи з облаштування дороги. Але чи вистачить їхніх сил продовжувати боротьбу за збереження біатлонної бази?
Втрата року
Жіночий футбол наказав довго жити
Якщо минулого року в номінації «Команда року» ми відзначили жіночий футбольний колектив «Тернополянка», то цьогоріч констатуємо, що виплекана тренером Володимиром Левчуком команда знялася зі змагань у вищій футбольній лізі. Хоча були певні обіцянки з боку міської влади підставити плече президенту клубу Антону Рекушу, на жаль, цього не сталося. Прикро, адже у колективу був хороший потенціал і при незначних вкладеннях можна було з ним боротися за місця у єврокубках.
Конфуз року
Втрата «Нивою» професійного статусу
Незмінний учасник всіх чемпіонатів України з футболу тернопільська «Нива» у лютому 2016 року втратила свій професійний статус, знявшись зі змагань у першій лізі. Кіпрські власники клубу відмовились її фінансувати, а пропозиція купівлі ФК «Нива» спершу за п’ять, а потім за три мільйони гривень не знайшла покупців. Це й не дивно, адже, по великому рахунку, немає що, окрім самого бренду, купувати. Однак знайшлися люди, які фактично відродили «Ниву». Відомим бізнесмен Степан Рубай зареєстрував новий клуб – ТПФК «Нива». Той встиг зіграти у весняній та осінній аматорській лізі, чемпіонаті області, а з наступного літа його керівництво виношує плани повернення у професійний футбол. У всякому разі, клуб подав заявку щодо проходження атестації на участь у другій лізі.
Розчарування року
Скандальний Марущак
Коли наприкінці березня почесний президент ФК «Тернопіль» Сергій Надал представив нового президента клубу Івана Марущака (депутат облради від пропрезидентської партії БПП), а в травні він уже поєднав цю посаду з обов’язками головного тренера, у тернопільських вболівальників були сподівання, що команда вийде на якісно новий рівень. Обіцянок було дано чимало, говорилося про багатомільйонні вливання в клуб, розповідалося про проект із виведення за кілька років ФК «Тернопіль» до Прем’єр-ліги. Насправді манни небесної не було. Команда дивом, лише після розширення першої ліги, залишилася в другому за рангом дивізіоні українського футболу, а в новому чемпіонаті під керівництвом пана Марущака колектив не зумів здобути жодної перемоги. В підсумку терпіння у С. Надала луснуло і той звільнив скандального Івана Марущака, якому постійно приписували зв’язок із окупованим нині Кримом.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: тернопільський спорт