Найсвіжіше:
• Неподалік Хмельницького розгорнули будівельний майданчик на території, де поховані жертви Голодомору • 2 квітня одразу в кількох мікрорайонах Тернополя можливий понижений тиск води • Майже 8 місяців вважався зниклим безвісти: на Донеччині загинув воїн з Тернопільської області • Антон та Руслана: якими іменами найчастіше називали дітей на Тернопільщині • На Козівщині незаконно змінили власника землі вартістю 3 мільйони • На Тернопільщині стався конфлікт за приміщення між районною та міською радами • Нові будинок та авто й багатомільйонні статки: що задекларував нардеп Гевко • Тернопільські аптекарі потрапили у поганий рейтинг • 6 земельних ділянок, 4 авто і вдвічі більша зарплата: декларація мера Борщева • Мер Чернівців розкрив свої статки: чим володіє Клічук у 2025 році • У селі під Тернополем жінка незаконно проникла в чужий будинок • 78-річний водій збив на пішохідному переході тернополянку • Страшна війна без жалю забрала життя ще одного Героя з Тернопільщини • П’яний водій отримав 7 років в’язниці за збиту на смерть тернополянку на пішохідному переході • Небесне військо поповнив ще один Герой з Тернополя: свій останній бій воїн прийняв на Сумщині • Жителька Теребовлі видурила у знайомого понад 50 тисяч гривень, обнадіюючи перспективою близьких відносин • На Збаражчині затримали браконьєра з незаконним уловом • Рахунок для юридичної особи: чому варто обрати ПриватБанк • На Тернопільщині родина пацієнта дала згоду на донорство серця та нирок • На Тернопільщині судитимуть правоохоронця, викритого на хабарі за пом’якшення покарання • На Тернопільщині запустять освітню платформу «Мрія» • У Теребовлі замість радянського пам’ятника встановлять тризуб або хрест • Чернівецька обласна рада звинуватила губернатора у зриві сесії • У Польщі сподіваються на ексгумацію жертв Волинської трагедії на Тернопільщині після Великодня • Втомилися хворіти? Тоді вам – до імунолога
rss

Єдині тарифи для всіх. Як розрахувати чесну платіжку?


Опубліковано: 7 Вересня 2019р. о 10:46

Із середини літа українці можуть самостійно вирахувати граничний тариф на тепло та гарячу воду. На сайті Міністерства юстиції з’явився онлайн-калькулятор, який допомагає встановити, чи справедливою є ціна на комунальні послуги у регіоні. Запущена ініціатива отримала назву «чесна платіжка». Що робити, якщо тариф виявився завищеним, і чому в областях може відрізнятися вартість комунальних платежів, дізнавалися наші експерти.

Як формується ціна за «комуналку»?

Ціни на комунальні тарифи у різних областях України суттєво відрізняються. За підрахунками Кабміну, найбільше за опалення і гарячу воду сплачують жителі Черкаської, Кіровоградської, Волинської та Рівненської областей.

В уряді кажуть, що така різниця зумовлена непрозорістю у формуванні тарифів. Адже ціни встановлюють органи місцевого самоврядування на підставі розрахунків виконавців послуг. Велику частку у тарифі становлять втрати енергії дорогою до споживача, оскільки більшість енергомереж в Україні застарілі. Тож під час виробництва і транспортування втрачається до 15% тепла. Саме ці недоотримані відсотки є простором для зловживань, адже споживач сплачує за те тепло, якого так і не отримав. Проте на місцях часто не хочуть вкладати гроші у модернізацію енергомереж.

– Із 1644 підприємств теплокомуненерго тільки 26 – ліцензіати НКРЕКП, всі інші підпорядковані органам місцевого самоврядування. Тож формування тарифної політики на послуги із теплопостачання належить до компетенції саме місцевого самоврядування, і саме вони несуть повну відповідальність за кожну цифру в затверджених ними тарифах», – пояснює заступник Міністра регіонального розвитку Едуард Кругляк.

Стоп зловживанням

Аби припинити зловживання на місцях, 26 червня уряд ухвалив рішення про встановлення граничних цін на тепло. Відповідно до постанови, вартість гігакалорії газу в містах обласного значення не повинна перевищувати економічно обґрунтованого показника у 1400 грн., вартість гарячої води – 83 грн. за кубометр у квартирах із сушарками для рушників і 75 грн. – без них. За розрахунками уряду, таким чином тариф на опалення в середньому по Україні зменшиться на 14%, а в окремих містах – на 25%.

Перерахувати ціни на тепло і гарячу воду повинні до початку опалювального сезону. Крім цього, до 1 вересня Державна аудиторська служба перевірить усіх постачальників комунальних послуг і оприлюднить їхній перелік із детальним описом того, хто цими підприємствами керує. Якщо місцеві органи влади спробують ігнорувати рішення Кабміну і далі завищуватимуть ціни – їх чекає юридична відповідальність.

Експерти зауважують, що таке «ручне» зниження цін на тепло від Кабміну вирішує проблему зі зловживаннями сьогодні, але краще, щоби тарифи регулювалися самим ринком житлово-комунальних послуг.

– Ситуація в кожному регіоні індивідуальна, і її потрібно розглядати виключно в контексті ситуації, що склалася. Щоби знизити витрати, там потрібно створювати локальні системи теплопостачання. А якщо просто встановити обмеження, діяльність теплопостачальних компаній буде збитковою. І хтось змушений буде покривати ці збитки, – зауважує економічний експерт Борис Кушнірук.

Що робити, якщо тариф не чесний?

У Мін’юсті переконують, що споживачі тепла можуть не тільки розрахувати тариф (https://minjust.gov.ua/pages/calc-service), а й вплинути на місцеву владу. Якщо платіжка за «комуналку» викликає сумніви, то найперше треба перевірити сайт органу місцевого самоврядування. Потрібно знайти інформацію про виконання рішення уряду щодо граничних цін на тепло. Другий крок – звернутися до постачальника послуги для перерахунку ціни за опалення. Якщо розрахунок не змінено – звернутися до центрів із надання безоплатної правової допомоги з юридичної консультації та правової допомоги.

– Розроблені матеріали містять чіткі покрокові алгоритми дій, які допоможуть українцям захистити свої права. Ми пояснюємо, як діяти в разі отримання нечесної платіжки і як домогтися перерахунку вартості опалення. Мін’юст, наші юристи й адвокати є вашими партнерами. Тож якщо ви й далі отримуватимете несправедливі платіжки, звертайтеся до наших центрів та бюро безоплатної правової допомоги. Вам допоможуть відновити справедливість, – пояснюють у Міністерстві юстиції.

Влада обіцяє, що з наступного опалювального сезону українці не будуть «платити за повітря». Для цього потрібно бути уважним, контролювати свої витрати на «комуналку» і не боятися звертатись за поясненнями до місцевої влади.


Джерело: Тижневик "Номер один"
Рубрика:





Новини
29 Березня
28 Березня
За кого ви проголосуєте, якщо вибори президента відбудуться у 2025 році?
Погода
Реклама
Ua News media group
Партнери
Тестовий банер 2
Найпопулярніше