Із 1 вересня країни Євросоюзу відмовились від закупівель овочів та фруктів з України та інших країн, які не входять до ЄС. Усе через карантинні заходи. Під заборону потрапили яблука, томати, груші, баклажани, перець і деякі інші види продукції. На скільки ця заборона вплине на фінансову спроможність українських виробників та коли вона може бути знята, дізнавалися наші журналісти у директора департаменту агропромислового розвитку Тернопільської ОДА Володимира Стахіва.
Експорту бути
– Хочу обнадіяти всіх сільгоспвиробників, які поставляють фрукти й овочі на експорт: єврокомісія скасувала своє рішення стосовно заборони експорту до ЄС овочів та фруктів. Причиною заборони стали карантинні заходи. Оскільки Міністерство аграрної політики ліквідовано, то Україна не встигла подати протокол погодження про те, що у фруктах та овочах не виявлено шкідників і вони є абсолютно безпечними для вживання. 7 жовтня я спілкувався з постачальником, який відкрито говорить, що всі обмеження знято і експорт продуктів до країн ЄС відбуватиметься й надалі. Україна – це та країна, котра як ніхто дає продукт, повен вітамінами, які потрібні всім. Однак кожен товар повинен мати протокол погодження відповідності, саме через те, що Україна не може його надати по декількох позиціях, експорт тих же м’ясних продуктів, зокрема птиці, є неможливим, – розповів Володимир Стахів.
Що стосується овочів, то більшість продукції, близько 80%, залишається у продажі на внутрішньому ринку. Хоча є великі підприємства, котрі експортують продукцію за кордон.
– У Теребовлянському районі є фермерське господарство «Беатріс». Там працює Катерина Фурт, котра слідкує за асортиментом та якістю продукції. Скуштувавши їхній ґрунтовий помідор, я був вражений. Адже в дану пору року справді знайти хороший помідор, котрий буде м’ясистий і витримає у собі всі смакові якості, важко. А на цьому підприємстві вирощують саме такі. Воно працює лише з Україною. А ось фермерське господарство «Гадз» (керівник – Петро Гадз) у селі Трибухівці Бучацького району працює саме на експорт фруктів (яблуко, груша, слива) у країни Європи, Близького Сходу та Азії. Так само і товариство «Україна» (Підволочиський район), яке очолює відомий місцевий аграрій Олег Крижовачук, активно постачає свою продукцію на експорт. У них все сертифіковано, вони мають усі дозволи для того, щоби їхній продукт їхав до Європи, – додає пан Стахів.
Нагадаємо, щоб експортувати яблука, груші, томати тощо, українським виробникам треба отримати в Держпродспоживслужбі України документ, який підтверджує, що продукція поставляється з місць, вільних від карантинних організмів, визначених у директиві ЄС.
На ярмарку ціни на 15-20% будуть нижчі за ринкові
Також Володимир Стахів розповів, на що чекати тернополянам через те, що на ринку різко зросла вартість картоплі.
– Ціна напряму залежить від урожайності, а отже, і від погодних умов. Пригадайте, будь ласка, травень місяць. Були проливні дощі, саджанці буквально вимивало з землі. Після цього вдарила посуха. Відповідно для рослин це завдало серйозного удару. Тому урожай цієї осені різко відрізняється від минулорічного, коли картоплі було досить багато. Відповідно цінова політика на кілограм картоплі визначена, вона знаходиться в межах 10-16 гривень за кілограм, – сказав пан Стахів.
Директор департаменту агропромислового розвитку Тернопільської ОДА також повідомив, що найближчої суботи, 12 жовтня, відбудеться сільськогосподарський ярмарок, де тернополяни зможуть придбати за нижчими, ніж ринкові, цінами овочі, крупи, м’ясо, молочні продукти та борошно.
– Ми порівняємо ціни на ринках та у супермаркетах, визначимо середню статистичну ціну. Поспілкувавшись з підприємствами та аграріями, будемо намагатися ставити ціну на 15-20% нижчу за ринкову. Однак саме того дня і ринки зможуть опустити ціну або ж зрівняти з ярмарковою, – припускає пан Володимир Стахів.
На ярмарок запрошено безліч фермерських господарств з усіх районів Тернопільської області.
– Усі райони обіцяють приїхати та привезти якнайбільше продукції. Радію з цього приводу, бо тернополяни чекають цього ярмарку, однак є й ті, кому не догодиш. Наша позиція така: показати людям можливі варіанти купівлі товару, хто бажає отоваритися в іншому місці, ми не заперечуємо, але показати, чим багатий район, зобов’язані, – мовить керівник агропромислового напрямку ТОДА
Ярмарок у Тернополі стартуватиме з восьмої ранку. Точок, де люди зможуть отоваритись, буде чотири: на масиві «Дружба» – вул. Миру («П’ятачок»), «Галицький ринок», вул. Л. Українки (біля магазину «Україночка») та біля центрального міського стадіону. Погода того дня обіцяє бути гарною, тому організатори ярмарки чекають усіх бажаючих придбати якісний і недорогий товар від виробника.
Соломія Вершигора
Джерело: Тижневик "Номер один"