У Бучацькому районному будинку культури неспокійно. Точки дотику не можуть знайти методист установи Валентина Проста та керівник Руслан Крупа. Жінка стверджує, що в колективі на неї чинять тиск. А конкурс на заміщення посади директора, який недавно провела районна рада, відбувся з порушеннями. Керівник установи підтверджує, що стосунки з підлеглою не прості. За три місяці на її вимогу заклад перевіряло 17 інспекцій.
Допомогла партія?
Нещодавно у редакцію «Номер один» звернулася методист Бучацького районного будинку культури з 25-річним стажем Валентина Проста. Жінка скаржиться на непросту ситуацію в закладі. А найбільше зауважень у пані Валентини стосовно конкурсу на посаду директора будинку культури, в якому вона теж брала участь. За її словами, його провели з порушеннями, що і вплинуло на результат. Переможцем конкурсу став багаторічний керівник будинку культури Руслан Крупа. Як з’ясували журналісти «Номер один», проблема з призначенням керівників є в багатьох районах області. Все через те, що закон, який регулює процедуру проведення конкурсу, трактують по-різному.
За словами пані Валентини, в районній раді, яка проводила конкурс, сформували «ручну» комісію, до складу якої ввійшли наближені до переможця конкурсу особи.
– Мені прямим текстом сказали, що кандидату Крупі Р. потрібно ще рік допрацювати до пенсії, тому вони зроблять усе, аби залишити його на посаді, – стверджує Валентина Проста.
Жінка каже, що Руслан Крупа входить до ВО «Свобода», а керівник районного відділу культури – його однопартієць. Мовляв, цей зв’язок став ключовим у питанні обрання керівника закладу.
– Мої відносини з керівником Бучацького районного комунального будинку культури протягом 13 років його «правління» були непростими. А після моїх звернень у районну раду щодо порушення вимог закону «Про культуру» стосунки стали нестерпними. Заручившись підтримкою однопартійців з райадміністрації і ради, він почав налаштовувати проти мене моїх колег по роботі, застосовуючи негідні методи брехні, маніпуляцій з використанням службового становища. Не тільки у мене з директором РБК протягом років склались, м’яко кажучи, непрості відносини. За останні роки звільнилися прекрасні фахівці, спеціалісти, які не могли витримати непорядності директора. Людям спеціально створювали такі нестерпні умови роботи, що вони змушені були звільнятися. У мені директор завжди вбачав конкурента і претендента на його посаду, – розповідає жінка.
24 травня цього року районна рада оголосила конкурс й одразу затвердила склад конкурсних комісій, хоча, відповідно до вимог, спершу мали б оголосити про початок їх формування, як цього вимагає Закон «Про культуру».
– Таким чином чиновники сформували потрібний склад конкурсної комісії, який обере потрібного кандидата, зробили все, щоб на посаді директора комунального закладу залишився діючий керівник, він же депутат районної ради від партії «Свобода» Руслан Крупа. Під час обрання кандидатів у конкурсну комісію від трудового колективу директор запропонував і наполіг на тому, щоб залишити попередніх кандидатів, мотивував це тим, що «вони вже були членами комісії, брали участь в засіданні і не треба їх міняти», тобто ввів в оману працівників і використав своє службове становище. Ще «цікавіше» відбувалася процедура висунення кандидатів від органу управління, яким є районна рада. Там розпорядженням голови було відкрито «делеговано» в склад конкурсних комісій трьох його підлеглих – працівників апарату, замість того, щоб у демократичний спосіб на сесії районної ради висунути незалежних і неупереджених фахівців у сфері культури. Голова не мав права делегувати підлеглих, бо він не наділений такими повноваженнями, – стверджує Валентина Проста.
Жінка почала звертатися у районну раду та адміністрацію. Зважаючи на скарги, 10 червня районна рада розмістила на сайті повідомлення про формування нового складу конкурсних комісій від громадських організацій. Шляхом жеребкування 21 червня все ж було відкрито і прозоро обрано три члени комісії від громадськості.
– Але вони фактично нічого не вирішували, бо решта були від влади. І все було б добре, якби б пан директор не почав вихвалятися, що він усе «порішав і на 105% залишиться на посаді», бо, як кажуть, усе схвачено і підтримка йому гарантована. Потрібні чиновники були включені в конкурсну комісію, а начальника відділу культури навіть достроково, в порушення вимог закону, обрали головою. Перше засідання конкурсної комісії, згідно з законом, може відбутися не раніше, ніж через 10 днів після закінчення терміну подачі документів кандидатами на посаду директора, але його провели в день проведення сесії, 24 травня, – пояснює жінка.
Пані Валентина написала десятки скарг та звернень у різні інстанції. Зараз подала до суду на районну раду і цими днями має відбутися перше судове засідання.
Кажуть, що все робити за законом
Чим спровокований конфлікт у колективі, «Номер один» поцікавилась у керівника Бучацького районного будинку культури Руслана Крупи. Він запевняє, що у колективі ситуація спокійна, а претензії до нього та його роботи має лише одна працівниця.
– Конфлікт пов’язаний з конкурсом на посаду керівника районного будинку культури, в якому я переміг, – розповідає Руслан Крупа. – З того часу жінка почала писати скарги в усі інстанції, які тільки можна, в тому числі в Адміністрацію Президента та Генеральну прокуратуру. За три місяці у нас побувало 17 інспекцій. Причому скарги є не тільки на мене, а на інших членів колективу, з якими вона працює. Мовляв, вони нічого не роблять. Ця історія дуже довга і мені не приємна. Звісно, людина не може працювати без помилок, але грубих порушень, що стосуються корупції чи інших зловживань, не виявлено.
Як залагодити конфлікт, поки що не бачать і в районному відділі культури. Тут переконані, що конкурс провели як належить, і кажуть, що все на свої місця розставить суд.
– На мою думку, конкурс проведено згідно з законом. Відповідно, якщо є судовий позов, то рішення прийматиме суд. Як на мене, напруги в колективі немає. Пані Валентина налаштувала проти себе колег, пишучи на всіх скарги. До конкурсної комісії увійшли троє представників громадських організацій, троє – від трудового колективу і троє – з районної ради, яка є засновником комунального закладу. Колектив сам обрав представників комісії від будинку культури. Тоді на них почали чинити тиск, аби голосували за неї. Тому колектив відвернувся. Під час конкурсу із 17 працівників РБК 15 підписалися за те, щоб він залишився керівником, – пояснює начальник районного відділу культури Андрій Ковалко. – В цілому на посаду претендувало троє осіб. З боку третьої сторони немає ніяких претензій. Тим більше, під час конкурсу голоси розділилися: 7 – за Крупу, 2 – за Валентину Просту. Якби результати були 4 на 5 або 4 на 4, можна було б говорити, що є якась підозра, але відрив надто великий.
В обласному управлінні культури зазначають, що тут ситуація полягає не тільки у тонкощах проведення конкурсу, а в особистій неприязні.
Проблеми із затвердженням переможців подібних конкурсів є у багатьох районах області. Жодного з них досі не призначено керівником, хоча це мали зробити у межах двох місяців після визначення переможця. Судовий розгляд справи триває і в Бережанському районі. Втім вирішення конфліктів замикається на трикутнику «районна рада – кандидати – суд». Обласне керівництво жодного впливу на ці процеси не має.
Зоряна Гарасимів
Коментар
Григорій Шергей, начальник управління культури ТОДА
У нас немає серйозних зауважень до роботи Бучацького районного будинку культури. Там працює творчий та професійний колектив. Виступають народні колективи, проводяться цікаві заходи. Зроблено ремонт, щоправда, це відбулося ще у попередньому періоді.
Що стосується керівника, то до нас надходила скарга від однієї працівниці з районного будинку культури. Мною була створена комісія. Вона виїжджала в район, спілкувалася з колективом, директором та безпосередньо заявницею. На думку скаржниці, у діяльності закладу культури є певні порушення в частині дотримання законодавства. В основному вони стосувалися проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника будинку культури.
Стосовно фактів, які підтвердилися, ми свої зауваження виклали у листі і надіслали начальнику районного відділу культури. До речі, управління не має прямого юридичного та правового впливу на районні будинки та відділи культури. Їх власниками є районні ради та адміністрації. Однак у межах компетенції ми зробили певні зауваження. Наприклад, скаржниці, яка була учасником конкурсу, не дали ознайомитися з посадовими обов’язками директора будинку культури, що є порушенням норм. Інше питання, яке прозвучало, що у будинку культури масово звільняються працівники, а на роботу приймають нефахових людей. У тому числі мова йшла про керівника хору. Зрозуміло, що у районах та селах у нас є проблема з кадрами. Їх немає ким замінити. Той, хто закінчив Теребовлянське училище культури, не поїде в Бучач, тому що він не має там житла та іншого забезпечення. Тоді на роботу може бути прийнята інша людина з організаційними здібностями. Ми рекомендували начальнику відділу культури зробити все, аби люди, прийняті на роботу, заочно здобували професійну освіту.
Тож у деяких питаннях, викладених у заяві, є доля правди. Комісія перевірила роботу і самої заявниці. Дійшла висновку, що вона виконавча та відповідальна. Є всі плани роботи.
Що ж до питання проведення конкурсу, то воно не єдине. У багатьох районах виникають подібні ситуації. Цими питаннями має займатися виключно суд.
Ми вважаємо, що цей конфлікт є причинно-наслідковим. Він знаходиться у площині стосунків між керівником та працівницею. Як керівник може бути непростою особистістю, так і працівник, особливо, коли це творчі люди. Я вважаю, що керівник мав би вжити всіх заходів, щоб у його колективі не було таких конфліктних ситуацій.
Джерело: Тижневик "Номер один"