На календарі – січень, а в Тернополі продовжують «копирсатись» у снігу кількамісячної витримки. Зокрема, мова йде про сніговий колапс, датований 13 листопада 2016 року, після якого було паралізовано роботу громадського транспорту та припинено вивезення сміття через нерозчищені від снігу дороги та двори.
Звільнити не можливо виправдати
За версією чиновників мерії, фірма-підрядник, якій доручили прибирання міста, фактично не була готова до таких робіт, не маючи достатньо техніки. А посадовці міськради, які би мали контролювати найняту структуру, цього не зробили. Аби якось згасити хвилю громадського обурення, яка наростала у місті, мерія запровадила безкоштовний проїзд у тролейбусах міста з 15 по 17 листопада, а згодом пообіцяла компенсувати витрати на лікування травмованим.
Та й цього було замало. Тому, швидше для затягування часу, очільник міста Сергій Надал своїм розпорядженням створив комісію з числа громадських активістів та депутатів, які мали б з’ясувати причини виникнення колапсу та назвати імена винних осіб.
Комісія засідала кілька тижнів, перш ніж винести свій вердикт. Довелося, за словами активістів, затребувати та вивчити чимало документів, щоб досягнути об’єктивного результату. В підсумку рішення комісії були доволі жорсткими, але в даних умовах, напевно, правильними, адже через бездіяльність відповідальних посадовців такого снігового колапсу Тернопіль, мабуть, ще жодного разу не переживав.
Так першим під «роздачу» потрапив багаторічний заступник міського голови Владислав Стемковський. Проаналізувавши ситуацію в цілому, члени комісії вирішили рекомендувати меру не просто звільнити високопосадовця, а й виключити його зі складу виконкому міськради. Відбутися легким переляком та доганами, на думку комісії, мали начальник управління транспорту Ігор Мединський та начальнику відділу технагляду Олег Вітик. Що ж стосується начальника управління ЖКГ Миколи Лесіва, то чоловік, не дочекавшись рішення комісії, написав заяву на звільнення самостійно. Хоча повністю з управлінням пан Микола не розпрощався, а продовжує працювати, але вже у якості головного спеціаліста (тепер відповідає за капітальні замовлення для міста).
Рішення комісії, звісно, носило виключно рекомендаційний характер. Та позаяк вона була створена розпорядженням міського голови, то саме мер мав би зважати на її висновки. Всі чекали серйозних кадрових рішень безпосередньо від нього. Натомість очільник Тернополя під час пленарного засідання, на якому обговорювали це питання депутати, проігнорував радикальні пропозиції комісії та народних обранців. Мовляв, усі винні вже й так отримали по заслугах: Стемковського відсторонили від «кураторства» управлінням ЖКГ, Лесів звільнився, а Мединський та Вітик отримали догани. І вплинути на «м’яке» рішення мера щодо свого заступника не змогли навіть депутати.
За сніг «світить» кримінал?
Тож після сесії міськради, на якій депутати розглядали «снігове» питання, про листопадовий колапс почали поволі забувати. Адже, так чи інакше, винних частково покарали, тендер на прибирання виграли дві інші організації, вже місцеві, а аномальних опадів синоптики не передбачали. Та, як виявилось, не забули про «законсервований» від снігу Тернопіль місцеві правоохоронці.
– Нами порушено кримінальне провадження за статтею 367 ККУ відносно посадових осіб того підприємства, яке надавало послуги по прибиранню снігу. Також і щодо посадових осіб міськради. Я не буду поки що називати, хто винен у сніговому колапс. Проте міськрада наразі люб’язно надає всю інформацію, всі документи. Нами призначено перевірки, в тому числі і фінансові. По результатах розслідування ми обов’язково дамо цьому розголос. Поки що говорити зарано. Йде розслідування на стадії збору матеріалів, у тому числі і зі ЗМІ, – повідомив начальник обласного управління Національної поліції Олександр Богомол.
За його словами, провадження було відкрито після висновків комісії та вивчення причини снігового колапсу правоохоронцями. Йдеться, зокрема, про ч. 2 ст. 367 ККУ (службова халатність). Ця стаття передбачає навіть до 5 років позбавлення волі. Про імена тих, хто фігурує у «сніговій» справі, ми можемо лише здогадуватись. Називати їх Богомол категорично відмовився, посилаючись на таємницю слідства. Та, можливо, журналісти «Номер один» теж вкладуть свою лепту в хід провадження. Зокрема тієї його частини, яка стосується безпосередньо фірми, що виграла тендер на прибирання Тернополя та успішно «завалила» всі роботи.
Ми писали про неї неодноразово, тому нагадаємо лише, що дане ТОВ бідне, як церковна миша. Попри те, що його власники отримували мільйони з міського бюджету впродовж кількох років, ні своєї техніки, ні землі, ні приміщень воно не має. Мало того, за ним тягнеться шлейф кримінальних проваджень, які дивним чином «прикривали». Для прибирання міста «Теркомуналсервіс» всього лиш орендувало комунальну техніку. В тому числі ту саму техніку, яку свого часу вилучили у комунального підприємства МШЕД після його ліквідації. Більше того, орендувало її на безоплатній основі. Сподіваємось, що ці та інші нюанси теж візьмуть до уваги наші правоохоронці.
Вочевидь, той листопадовий сніг ще не один місяць буде на слуху в громадськості. Принаймні кримінальне провадження відкрито. Чим воно завершиться у підсумку – покаже час…
Тетяна Колеснік
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: сніг, тернопіль