Занедбаний державний санаторій «Збруч» планують перетворити на реабілітаційний центр для українських бійців. За таку нелегку справу взялася Спілка учасників АТО в Тернопільській області. Вони знайшли інвестора і навіть почали переговорний процес. Але є один нюанс: заклад перебуває у державній власності. В Адміністрації Президента не проти передати його органам самоврядування при умові, що його заберуть з боргами.
Під час засідання сесії обласної ради депутати звернулися до Кабінету Міністрів щодо передачі цілісного майнового комплексу «Збруч» у власність обласної ради. З такою ініціативою до депутатів звернулася Спілка учасників АТО, до складу якої входять 18 голів різних об’єднань.
– Гусятинський санаторій «Збруч» знаходиться на державному балансі, але держава ним не розпоряджається. П’ять років заклад не працює і ми готові відновити його роботу. Але необхідно спершу передати його у власність обласної ради. Лише тоді ми зможемо звертатися до обласного керівництва з проханням вчиняти дії, необхідні для перетворення на санаторій для реабілітації та лікування учасників АТО. Маємо підтримку інших областей. У нас є інвестор, готовий долучитися до цього проекту, – каже місцевий волонтер Алла Борисенко.
Справді, кілька років заклад перебуває у стані коми. Свою роботу він припинив з великими боргами по заробітній платі – майже 5 млн. грн. Інвестор готовий частково допомогти погасити її. Але в бюрократичній площині є свої нюанси.
Буквально місяць тому приїжджали представники з апарату Президента та Міністерства оборони, які попередньо дали згоду на реалізацію цього проекту.
– Це не тільки допомога учасникам АТО, а й нові робочі місця. Незважаючи, що санаторій не працює п’ять років, колектив частково збережений і найближчим часом готовий приступити до роботи. Долучитися до допомоги учасникам АТО готові й волонтери. Є розуміння місцевої громади та підприємців, які можуть не коштами, а матеріалами долучитися до відновлення санаторію: поновити водопостачання, каналізацію, опалення. Це унікальне місце. Аналогів такому санаторію в Україні немає, – зауважила пані Алла.
Обласне керівництво розділяє прагнення представників Спілки, але має свої застереження.
– Моя позиція така: все, що може бути потрібним у Тернопільській області, слід забирати. Те, що адміністрації вдалося по судах відбити анулювання ліцензії на воду для санаторію «Збруч», свідчить про наше бажання зберегти цей комплекс, але ми маємо розуміти гостроту проблеми. По-перше, в комунальній власності на сьогодні є санаторій «Медобори», який, умовно кажучи, знаходиться через пліт від санаторію «Збруч». Нам треба розуміти, що з цим санаторієм робити, – каже голова Тернопільської ОДА Степан Барна. – Слід виробити комплексне бачення того, що можна було б зробити у перспективі з цими закладами перед тим, як брати собі на баланс установу з боргами у 5 млн. грн. Якщо обласна рада візьме на себе зобов’язання по погашенню боргів, тоді всі питання знято.
До речі, як з’ясувалося, бажання передати санаторій на «низи» є неодностороннім. Адміністрація Президента неодноразово ініціювала питання щодо передачі комплексу у власність обласної ради.
– Нехай передають, але після того, як покриють заборгованість по заробітній платі, – мовив свого часу Степан Барна. – Більше того, Гусятинське районне керівництво неодноразово презентувало на форумах інвестиційний проект щодо розвитку санаторію.
За словами Алли Борисенко, вона з представниками Спілки була в АП, де досягли домовленості про часткове погашення боргів.
– Але це все лише на словах, тому що ми були без документів, – каже волонтер. – Інвестора ми знайшли. Він приїжджав кілька разів на зустрічі, але є ще один момент: об’єкт дуже занедбаний, все позаростало. Коли людина продає будинок, вона доводить його до презентабельного стану, так само і з санаторієм. Його також слід довести до ладу. У нас є ліцензія на охорону. Одразу після прийняття рішення громада готова влаштувати толоку.
Як підсумок, обласні депутати надіслали звернення до Кабміну. Тож доля санаторію залежить від того, хто візьме на себе відповідальність погасити його борги…
Зоряна Гарасимів
Коментар
Віктор Овчарук, голова Тернопільської обласної ради:
– Напередодні до мене приходила ініціативна група учасників АТО на обговорення. Ми готові прийняти санаторій на баланс обласної ради навіть із боргами. А вже потім будемо якось виходити з ситуації. Розуміємо, що заборгованості санаторію ніхто погашати не хоче, тому візьмемо ці зобов’язання на себе. Можливо, застосуємо такий механізм, як у випадку з заводом «Промінь», – санацію. Тобто припинимо наростання пені, розтермінуємо борг і будемо частинами його погашати. Ми маємо хороший рекреаційний потенціал з унікальною водою. Місцеве населення готове влаштувати там толоку і розчистити територію.
Тільки після передачі санаторію на баланс області почнемо пошук інвестора, адже ми не можемо пропонувати об’єкт, який нам не належить. Там є близько 9 га лісу, хороша територія, де можна зробити відпочинкову зону зі ставком. Щоправда, будівля зведена за старим взірцем. У середині потребує перепланування та реконструкції. А ще поруч знаходиться санаторій «Медобори». Було б добре об’єднати ці два об’єкти і влаштувати єдиний комплекс. Можна в одному з корпусів проводити реабілітацію та лікування, інший облаштувати для проживання.
Коли нам передадуть санаторій, виїдемо на місце із фахівцями і будемо розробляти план мінімізації розходів.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: санаторій, Тернопільщина