Розпочався останній осінній місяць, на носі зима. Це саме той час, коли для дорожників можна зробити проміжні підсумки з ремонту доріг, а також розповісти про те, як проходить підготовка до роботи в осінньо-зимовий період. До розмови ми запросили заступника начальника Служби автомобільних доріг у Тернопільській області Івана Олеговича Костюка.
Відремонтовано понад 250 кілометрів державних доріг
– Пане Іване, якими досягненнями варто пишатися тернопільським дорожникам у 2021 році?
– Основні наші досягнення – це відновлення мережі доріг державного значення у Тернопільській області. Так станом на початок листопада відремонтовано понад 250 кілометрів таких доріг (у 2020 році дорожники зробили 160 км доріг, – авт.). Це основні наші міжнародні та національні автомобільні дороги: М-30 Стрий – Ізварине на ділянці від Тернополя до межі з Івано-Франківською областю, Н-18 Тернопіль – Івано-Франківськ, М-19 Доманове – Ковель – Чернівці – Тереблече на ділянці Тернопіль – Заліщики. Крім того, зроблено ремонт 9 км дороги Т20-10 Збараж – Підволочиськ та Р-39 Тернопіль – Броди.
Загалом виконано такі роботи: холодне фрезерування покриття – 248,3 км (поточний – 230,7 км, капітальний – 17,6 км); регенерація існуючих шарів дорожнього одягу – 244,8 км (поточний – 228,7 км, капітальний – 16,1 км); влаштування вирівнюючого шару з а/б – 239,8 км (поточний – 223,7 км, капітальний – 16,1 км); влаштування верхнього шару зі ЩМА – 266,7 км (поточний – 251,5 км, капітальний – 15,2 км); влаштування тротуарів – 60 км; встановлення металевого бар’єрного огородження – 48,5 км; влаштування освітлення – 30 км.
– Варто звернути увагу і на ремонт мостів, адже, напевно, мостове господарство не ремонтувалося за часів Незалежної України?
– У 2021 році ремонтні роботи проводились на 21 мосту, на сьогодні зроблено і введено в експлуатацію 12-ть. Решта мостів планується доробити до завершення календарного року. Таких обсягів робіт шляхово-мостового господарства дійсно не було давно.
Зимове утримання доріг здійснюватимуть 6 підрядних організацій
– Як проходить підготовка дорожнього господарства Тернопільщини до роботи в осінньо-зимовий період 2021-2022 рр.?
– Службою автомобільних доріг у Тернопільській області розроблено та затверджено наказом організаційні заходи з підготовки до роботи в осінньо-зимовий період. Зокрема, створено комісію з питань підготовки до роботи в осінньо-зимовий період (ОЗП), визначено її завдання, функції та повноваження. Підрядним організаціям, що будуть залучені до зимового утримання автомобільних доріг, розроблено та затверджено оперативні плани з конкретними планами-графіками дій у цей період. Узгоджено 28 виробничих баз зі складами протиожеледних матеріалів. Із врахуванням досвіду попередніх років відкоригована потреба фрикційних матеріалів, технічної солі та спеціальної техніки, що залучатиметься до роботи в осінньо-зимовий період.
Кілька днів тому на Тернопіллі завершилися дводенні спільні навчання дорожників, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Національної поліції України, Державної служби України з безпеки на транспорті, представників регіональних та місцевих комісій з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Мета навчання – узгодження алгоритму дій з питань забезпечення безперебійного руху автотранспорту в осінньо-зимовий період. Зокрема, було наочно перевірено з виїздами на об’єкти технічну та матеріальну бази підготовки до зими, а саме: наявність снігоприбиральної техніки (піскорозкидачі, грейдери, трактори для прибирання снігу), а також місця складування запасів протиожеледних матеріалів.
Для координації дій у період нестабільних погодних умов у Службі автомобільних доріг в Тернопільській області працює оперативний штаб з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій на дорогах державного значення. Робота штабу в попередні роки підтвердила його ефективність, зокрема, у прийнятті оперативних рішень.
– Які організації будуть утримувати дороги державного значення у Тернопільській області в зимовий період?
– Зимове експлуатаційне утримання доріг на підставі відповідних угод до 2024 року здійснюватимуть 6 підрядних організацій, у тому числі ТОВ «Техно-Буд-Центр» (638,0 км), ТОВ «Авакс-Проф» (323,3 км), ТОВ «БМБУД» (289,5 км), ТОВ «Спец-Буд-Стандарт» (136,8 км), ТОВ «Вест Роудз Компані» (75,1 км), ТОВ «Глобал Білд Інжиніринг» (26,8 км). Нагадаю, по кожній підрядній організації розроблено та затверджено оперативний план роботи в осінньо-зимовий період. У зазначених планах доведено відповідні завдання, визначено порядковість їхньої реалізації, прописано дії як у штатних, так і не в штатних ситуаціях. Крім того, щодекадно, починаючи з червня, підрядні організації звітують про хід підготовки до роботи в ОЗП.
За дорогами закріплено 274 одиниці спеціальної техніки та навісного обладнання
– Якою є матеріально-технічна база підрядних організацій щодо утримання доріг саме у цей період, наскільки вони забезпечені протиожеледними матеріалами (пісок, сіль тощо)?
– На осінньо-зимовий період 2021/2022 рр. із врахуванням можливого збільшення його тривалості заготівлю фрикційних матеріалів та технічної солі заплановано збільшити відповідно на 9% та 8%. Зокрема, піску заготовлено 15,49 тис. тонн (при плані заготівлі 22,24 тис. тонн), що становить 70% від планової заготівлі або 75% із врахуванням наявного залишку та технічної солі 7,98 тис. тонн (при планові заготівлі 11,27 тис. тонн), що становить 71% від планової заготівлі або 73% із врахуванням наявного залишку. А також 97,2 тис. тонн соляних розчинів власного виробництва. Тобто Тернопільщина на сьогодні забезпечена протиожеледними матеріалами приблизно на 75% від потреби на весь зимовий період.
– Яку кількість одиниць техніки та навісного обладнання буде залучено для зимового утримання доріг, чи обладнані вони GPS-трекерами?
– До роботи в осінньо-зимовий період 2021/22 рр. планується залучити 274 одиниці спеціальної техніки та навісного обладнання. Їхня готовність становить 100%. Уся техніка згідно з договорами обладнана GPS-трекерами з відповідним доступом для працівників Служби автомобільних доріг як контролювальної організації. Наші фахівці в будь-який момент можуть зайти та подивитися, де працює та чи інша машина.
– А наскільки ця техніка забезпечена паливно-мастильними матеріалами?
– На початок листопада створено 10-денний страховий запас паливно-мастильних матеріалів. Тобто підрядні організації у разі необхідності готові виїхати на дороги і безперебійно працювати щонайменше упродовж цього часу.
– Чи планується укладення договорів на залучення додаткової техніки субпідрядними організаціями?
– Кількість залученої техніки відповідає рекомендованим нормам згідно з Єдиними правилами зимового утримання автомобільних доріг. Тому залучення додаткової техніки сторонніх організацій не передбачається.
– Чи заплановано встановлення засобів пасивної снігоборотьби на снігозаносних ділянках доріг?
Станом на кінець жовтня виготовлено та відремонтовано 30 000 погонних метрів пасивного снігозахисту тимчасового типу, що відповідає запланованим об’ємам. Коли є велика кількість снігу і сильні пориви вітру, ці сітки стримують потрапляння снігу на дорожнє покриття. Їхнє встановлення фактично завершується.
– Чи підготовлені майданчики для тимчасового відстою транспортних засобів у період несприятливих погодних умов та де саме вони знаходяться у межах нашої області?
– З метою належної підготовки майданчиків відстою проведено їхнє цільове обстеження, вжито необхідних заходів щодо усунення виявлених недоліків. Усього на балансі САД перебувають 30 майданчиків, які розміщені в смузі відводу автомобільних доріг державного значення. Інформацію про їхнє детальне розміщення можна отримати на сайті САД – https://bit.ly/3b0fA9U.
– Чи є на балансі Служби автомобільних доріг у Тернопільській області камери відеоспостереження, які б допомагали оперативно реагувати на надзвичайні ситуації на автошляхах державного значення?
– На балансі Служби є 37 камер відеоспостереження, всі вони виведені на монітори диспетчерської служби. З метою забезпечення належного контролю за їхньою роботою закріплена відповідальна посадова особа, яка слідкує за погодою та моніторить ситуацію на дорогах. У разі збою фіксації оперативно вживаються заходи з відновлення їхньої роботи.
– У разі, якщо виникнуть непередбачувані ситуації, куди водії можуть звертатися, щоби отримати допомогу?
– За телефоном (0352)-5252443 цілодобово працюють чергові диспетчери Служби автомобільних доріг у Тернопільській області. Також кожна підрядна організація має диспетчерський пункт. Тобто є багато напрямків, куди можна звернутися і Вам нададуть актуальну інформацію.
Акцент на дорогах регіонального та територіального значення
– Які плани в тернопільської САД на рік 2022-й?
– Міжнародні та національні дороги вже практично відремонтовані, тому поступово ремонтуватимемо дороги регіонального та територіального значення.
В першу чергу ремонтуватимемо дороги, роботи на яких розпочато в цьому році. А саме – капітальним ремонтом у межах міст Підволочиськ, Теребовля, Бережани. Поточним середнім ремонтом на перехідних об’єктах ремонт на яких розпочато у поточному році: Р-39 Броди – Тернопіль, Р-26 Острог – Кременець, Т20-16 Бучач – Товсте, Т20-02 Тернопіль – Скалат – Жванець, Т09-03 Галич – Підгайці – Сатанів, Т20-01 Бучач – Чортків – Скала – Подільська, Т20-06 Городище – Зарваниця Бучач.
Місця відстою для транспортних засобів
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: Іван Костюк, зимовий період, Служба автомобільних доріг