Голові Тернопільської обласної державної адміністрації
п. Барні С.С.
Районні державні адміністрації
Головам і депутатам об’єднаних
територіальних громад
ЗАЯВА
Ради Тернопільської обласної організації політичної партії
«Громадянська позиція»
Нинішня ситуація в Україні не залишає абсолютно жодних сумнівів у тому, що соціально- економічна ситуація в наших селах й адміністративне управління в сільській місцевості обтяжені багатьма серйозними проблемами.
Найголовнішими є гостра нестача коштів у бюджетах багатьох нинішніх сільських рад, дефіцит кваліфікованих кадрів і їхня недостатня завантаженість у виконанні службових обов’язків. Однак очевидним і ганебним фактом існуючого процесу децентралізації є те, що об’єднання громад відбувається непрозоро та без пояснень людям причин його проведення.
У зв’язку з цим, закликаємо державну виконавчу владу області і районів детально роз’яснювати людям доцільність створення об’єднаних територіальних громад (ОТГ) та користь від цього, а також аргументовано і переконливо окреслювати кінцевий результат від таких об’єднань.
Громадяни області мають бути впевненими, що вони об’єднуються добровільно, а не примусово. Тільки у такий спосіб можуть бути втілені в життя обіцяні владою переваги і покращення від створення ОТГ. Лише тоді люди, але вже самостійно, будуть вирішувати, у які саме, за форматом та масштабністю, об’єднані територіальні громади їм варто входити і чи взагалі у цьому є потреба.
Для забезпечення справжніх демократичних засад у діяльності громад людям необхідно надати практичну допомогу в розробці та ухваленні Статутів територіальних громад, а їх доповнити та підсилити допоміжними Положеннями, які передбачені чинним законодавством України. Громадян, які хочуть об’єднатись у громади, треба навчити, як реально й ефективно користуватись інструментами місцевого самоврядування, визначеними законодавством України. Партія «Громадянська позиція» вивчає й аналізує ситуацію стосовно створення громад. Виходячи з наших оцінок і прогнозів, вважаємо неправильним і навіть шкідливим створення ОТГ у складі 10-ти та більше сіл. На нашу думку, найоптимальнішим є об’єднання з 5-ти – найбільше 7-ми сільських населених пунктів.
Ми переконані, що лише у таких невеликих територіальних утвореннях, де люди знають один одного, тісніше спілкуються між собою, можна ефективно і справедливо управляти майном, грошима та розпоряджатися вільними земельними ділянками. І лише у таких випадках це може робитися насамперед заради користі та вигоди мешканців своїх сіл, а не для збагачення заїжджих бізнесменів.
З метою ефективної роботи об’єднаних територіальних громад та забезпечення справедливості у використанні ними коштів і спільного майна міст, сіл та селищ , Тернопільська обласна організація політичної партії «Громадянська позиція» вважає за необхідне:
– обласній і районним державним адміністраціям вживати заходи щодо недопущення використання об’єднаними територіальними громадами коштів переважно для потреб населених пунктів, які стали центрами громади;
– визначені на ремонти та капітальні вкладення кошти із числа зароблених об’єднаною територіальною громадою необхідно пріоритетно направляти на потреби сіл із врахуванням сплати податків підприємцями та підприємствами, розташованими в конкретних селах;
– перед затвердженням бюджету громади забезпечити проведення громадських обговорень фінансового кошторису, в рамках якого по кожному населеному пункту планувати використання коштів для потреб села та щорічно звітувати про виконання таких планів;
– у 2018 році обласній державній адміністрації та керівникам об’єднаних територіальних громад нарешті вирішити питання щодо залучення в наступному році до бюджетів громад та сільських рад коштів, які зобов’язані сплачувати орендарі великих земельних масивів від використання ними проектних доріг. При цьому спрямування цих коштів має піти на потреби лише тих сіл, яким належать конкретні землі.
Голова Тернопільської обласної організації
політичної партії «Громадянська позиція» Петро Ландяк
03 грудня 2017 р.
Джерело: Тижневик "Номер один"