Льох або підвал – це найкраще місце для зберігання моркви. Але далеко не всі мають у своєму розпорядженні подібні приміщення. Правильно організована підготовка плодів і створення для них оптимальних умов дозволять зберегти урожай у квартирі протягом тривалого часу.
Вибір і підготовка відповідних плодів
Правильний вибір коренеплодів – дуже відповідальний момент. Не всі сорти моркви здатні зберігатися протягом тривалого періоду.
Перевагу слід віддавати пізньостиглим сортам (Шантане, Королева осені, Каскад, Карлена). Середньостиглі різновиди зберігаються гірше. Довго можуть пролежати лише певні сорти: Червоний велетень, Московська зимова, Флакке, Вікінг, Альтаїр.
Ранньостиглі овочі тривалого зберігання не витримують, оскільки дуже швидко псуються.
Перед укладанням плоди необхідно підготувати:
- Овочі ретельно оглядають і сортують. У першу купку відкладають тільки стиглі, тверді коренеплоди без видимих пошкоджень. М’які, пошкоджені й зеленуваті потрібно використовувати відразу або заморозити.
- Якщо на плодах залишилися грудки грунту, їх акуратно струшують. Мити їх не рекомендується. Після очищення овочі протягом 2-3 днів просушують у тіні.
- Урожай кожного сорту бажано складати окремо, тому що морква має властивість проростати. Також рекомендується зберігати в різних ємностях великі й дрібні плоди.
Підтвердженої інформації про вплив форми і розміру плоду на терміни його зберігання немає. Але досвідчені городники радять відкладати на зиму середні конусоподібні овочі.
Необхідні умови для квартирного зберігання овоча
Для збереження свіжості потрібен температурний режим у межах від 0 до + 2 ℃. При більш високій температурі почнеться процес старіння і проростання. Якщо термометр буде показувати нижче нуля, коренеплоди замерзнуть.
Зрозуміло, що в житловому приміщенні підтримувати оптимальний для зберігання овочів температурний режим не можливо.
Якщо зберігання не передбачає наявності балкона або льоху, придатних для утримання овочів тривалий час, урожай можна зберегти тільки в холодильнику.
Плоди складають у целофанові пакети і поміщають на нижню полицю (або в спеціальний бокс для овочів). Коли моркву дістають з пакета, після цього його знову щільно закривають.
Однак, обробивши плоди марганцем або парафіном, можна домогтися тривалого зберігання навіть у квартирних умовах. Правила при цьому прості:
- не зберігати овочі поблизу опалювальних приладів;
- часто провітрювати приміщення;
- не допускати підвищення вологості повітря.
Зберігати плоди краще в ящику з тирсою або піском.
Обробка моркви марганцівкою і парафіном
Коренеплоди перед закладкою на зберігання рекомендується обробити марганцівкою. Особливо це стосується овочів, які постраждали від шкідників.
Марганцівка – чудовий антисептик. Вона береже урожай від білої гнилі та шкідників. Перманганат калію розводять водою. Розчин повинен бути середньої міцності. Визначити ступінь готовності можна за кольором – відповідний розчин матиме насичений фіолетовий відтінок.
Коренеплоди викладають у велику ємність і повністю заливають отриманою рідиною. Там їх залишають на 2 години. Потім виймають і гарненько просушують. Марганцівка гарантовано вбереже від білої гнилі, що розповсюджується на сусідні овочі.
Але чорну гниль вона не попередить, тому незалежно від того, був урожай продезінфікований чи ні, його періодично доведеться оглядати на предмет наявності ознак чорної гнилі.
Коренеплоди досвідчені господині також обробляють парафіном. Ця речовина дозволяє істотно продовжити терміни зберігання. Спочатку парафін розплавляють. Потім в ємність з отриманою злегка охолодженою масою опускають моркву. Парафіновий шар уповільнює процес старіння овочів, дозволяючи їх зберегти буквально до наступного літа.
Зберегти моркву таким чином вдається, як правило, до січня – початку лютого. Періодично слід оглядати коренеплоди, щоби вчасно виявляти плоди з ознаками гнилі.
Джерело: Тижневик "Номер один"