Початок осені анонсує нам не лише навчальний рік, а й масовий збір урожаю, зокрема картоплі. Кожен, хто полюбляє бульбу, щорічно задає собі запитання стосовно ціни та безпеки на такий смачний український продукт. Сьогодні багато говорять про хімічні препарати, якими обробляють не лише картоплю, а й інші овочі. Вірити на слово продавцям на ринку, купувати картоплю у мережах супермаркетів чи все-таки шукати перевірених чесних фермерів?
«Ми живемо в селі, і збір урожаю – це вже стиль життя»
Прогулявшись по ринку, вийшла із напівпорожньою торбою, картоплі не купила. Ціни – космічні, якщо не назвати їх іншим словом. Від багатьох жителів міста почула, що 14 грн. за кілограм – це грабунок, а від продавців лунають скарги, що це дешево. У кожного своя правда.
– Чотирнадцять гривень за кілограм – це абсурд, таке враження, що картопля золота. А є й 18-ть, а подекуди 20 гривень. Будемо чекати, поки ціна хоча б впаде до 12-ти, але сумніваюся, що цього року таке буде. Картоплю вибираю лише білу та не дуже велику, завбільшки з куряче яйце, її навіть зі скоринкою смачніше запікати. В супермаркетах купувати боюся, а родичів у селах немає, тому виходимо з того, що є, – розповіла мешканка Тернополя Ірина Слугова.
Фермер із села Великі Гаї Ігор Стус розповів, що цього року продавати картоплі не буде. Внаслідок негоди, яка спіткала його городи, урожай різко знизився.
– Минулого року картоплі було багато – бракувало мішків. А сьогодні переймаюся, щоби вистачило на всю родину. Біля будинку посадив 3 сотих, а в полі – близько 10-ти. Повністю урожаю ще не зібрав, тому маленька надія є на те, що він буде хоча б у половину з минулим роком. При висадці картоплю намагаюся не обробляти хімічними препаратами, бо ж її будуть споживати діти, онуки. Нехай буде менше, але кращої. Цього року гарно вродила червона картопля. Вона абсолютно придатна до вживання, є покупці, котрі питають саме за нею. Серед червоної картоплі дрібної майже немає. Якби я вирішив продавати, то ціна сягала б 13 гривень за кілограм. Знаю, що люди обурюються, бо ціна на картоплю зросла, але вони не беруть до уваги того факту, скільки часу та сил витрачено, щоб її виростити. А якщо порахувати збирання трактором, адже ціна за його послуги також стала не з дешевих. У будь-якому разі ми живемо в селі, і збір урожаю – це вже стиль життя. Навесні саджаємо, восени збираємо. Звісно, важко втомлююся, діти допомагають, але все-таки це своє, рідне. Упевнено споживаємо городні овочі і не боїмося за своє здоров’я, – розповів пан Ігор.
На 10 сотих картоплі можна заробити «чистими» 2 150 гривень
Якщо рахувати приблизно, то за рік сім’я із трьох чоловік з’їдає 200 кілограмів картоплі, це виходить 2 800 гривень. Але щоби купити двісті кілограмів картоплі за один раз, потрібно мати велике холодне приміщення, щоби бульба не псувалася і не проростала. Якщо брати до уваги ціну 18 гривень за кілограм (практично максимальна нині ціна на бульбу), то сума буде просто захмарною – 3 600 гривень. А ось це, на мій погляд, справді грабунок, якщо взяти до уваги той факт, що є люди, заробітна плата котрих сягає цієї ж цифри.
Підрахуємо, можливо, вигідніше вирощувати картоплю. Візьмемо до уваги умовних 10 сотих землі. Вона потребує належного догляду, культивації та оранки з весни. За ціною виходить 300 гривень (по знайомству). Наступним кроком буде оцінка посадки самої картоплі у землю. Опитавши сільських жителів, які могли би допомогти це зробити, названо приблизну суму 150-200 гривень. Якщо взяти машинну посадку, то оцінка її старань обійдеться у 200 гривень. Коли зійде картопля, її вчасно треба обробити від шкідників недешевою рідиною, потім посапати, підгорнути тощо. У загальному обійдеться не менше 500 гривень. Лопатою майже ніхто не копає, всі користуються послугами трактора, який у цьому році подорожчав – 350 гривень за 10 сотих землі. Збирання картоплі зі сторонньою допомогою також вдарить по гаманці, – знову ж таки 150 гривень. Якщо вдасться і з 10 сотих буде урожай у 100 відер – пощастило! 200 кілограмів залишаємо собі на харчування. Близько ста кілограмів, якщо не більше, варто залишити на насіння. Також треба відібрати бульби, непридатні до споживання – гнилі або ж дрібні. Все інше можна буде продати. Проте необхідно зауважити, що потенційні покупці захочуть купити картоплю за нижчою ціною від ринкової. А продати все-таки треба буде, бо шкода, якщо зіпсується. Коли знайшли потенційних клієнтів, можна обговорювати ціну, котра переважно менша на дві гривні від тієї, що на ринку. За 300 кілограмів картоплі по 12 гривень ми вторгуємо 3 600 гривень. Із них віднімемо 1 450 гривень – це сума, яку господар витратив на посадку, належний догляд та збір урожаю. У підсумку маємо «чистих» 2 150 гривень. Тут, щоправда, не враховано вартості власної праці, яку селяни зазвичай не беруть до уваги.
Тому купувати картоплю чи вирощувати самому – справа кожного із нас. Водночас дбати про своє здоров’я та здоров’я своєї сім’ї ми зобов’язані, а отже, слідкувати за продуктами харчування, безумовно, змушені, а тому потрібно пам’ятати, що картопля, вирощена на своїй землі, смачніша і корисніша.
Соломія Вершигора
Цікаві факти про картоплю
В Україні картоплю вперше посадили в 1805 році в Харківській губернії. Запорізькі козаки знали картоплю, але як трофей, який вони здобували в походах. На територію Українських Карпат вона потрапила з Австрійської імперії та довгий час не сприймалася місцевим населенням. Свободолюбиві гуцули сприймали її як спосіб прив’язати їх до землі та зробити землеробами. Тут почали культивувати її аж з кінця ХІХ століття. У Російській імперії картопля почала поширюватися у першій половині XVIII століття за наказом Петра І, який заохочував спожвати її для знищення епідемії цинги, що дало з часом позитивний результат. Хоча звиканню людей до нового продукту передувала ціла низка так званих “картопляних” бунтів.
Наша держава знаходиться третьому місці у світі за масштабом споживання картоплі на душу населення.
Джерело: Тижневик "Номер один"
Мітки: газета "Номер один", сезон картоплі