Традиційним початком зими у Тернополі є міжнародний джазовий фестиваль «JazzBez». Цього року на нього глядачі чекали з особливим нетерпінням, адже не часто на сцені місцевого драмтеатру всього за три дні виступають шість відомих джазових колективів, які представляють сім країн (Польщу, Кубу, Японію, Америку, Іспанію, Італію та Україну).
Директор фестивалю «JazzBez» Олег Макогін розповідає, що навіть басист Девід Фрізен, якого вважають зіркою американського джазу, був приємно вражений Тернополем та атмосферою під час виступу.
«Девід Фрізен сказав, що при першій можливості обов’язково повернеться у Тернопіль. І це загальна думка учасників, які беруть участь у фестивалі, адже їм подобається і місто, і зал, і публіка», – розповідає Олег Макогін.
Budniak Bakovsky Intermedium Quintet / David Friesen &Andrew Arnautov Project
Відкрили фестиваль «JazzBez» у Тернополі гості з Польщі – «Budniak Bakovsky Intermedium Quintet». Цей колектив у своїй творчості намагався поєднати різні національні традиції. Відтак тернополяни почули композиції кожного учасника колективу, чотири з яких – українські народні пісні у джазовій інтерпретації саксофоніста Тараса Баковського.
Другим на сцену вийшов дует «David Friesen &Andrew Arnautov». За словами Андрія Арнаутова, який, до речі, довгий час проживає в Україні, з зіркою світового джазу Девідом Фрізеном він був знайомий понад тридцять років. І лише декілька місяців тому на одному із джазових фестивалів виникла ідея зробити спільний проект, який був представлений тернополянам.
Виступ цього колективу був надзвичайно емоційним та цікавим, адже виконавці професійно зіграли не лише на бас-гітарі, а ще й представили публіці унікальний інструмент – електроконтрабас, грав Девід Фрізен також на роялі, а Андрій Арнаутов – на бас-гітарі та гітарі-піколо.
Skicki-Skiuk / Carlos Lopes
Молодий та екстравагантний джазовий колектив «Skicki-Skiuk» своїм талантом приємно вразив тернополян. І це не дивно, адже цей квартет із Вроцлава здобув перемогу на культовому фестивалі «Jazz nad Odrą», який проводиться у Польщі понад 50 років. На ньому традиційно виступають світові зірки джазової сцени, а участь у конкурсі під час фестивалю «Jazz nad Odrą» – це прямий шлях до великої музичної кар’єри.
Найуспішніший джазмен Іспанії, віртуозний барабанщик та організатор найбільших іспанських джазових фестивалів Карлос Лопез разом з проектом «Letters From København» виступав у другій секції другого фестивального дня. За словами лідера колективу, їх проект виник під впливом музикування у Копенгагені, Берліні та Амстердамі.
У фіналі концерту несподівано до колективу Карлоса Лопеза приєдналися польські колеги – гурт Skicki-Skiuk у повному складі. Разом вони виконали легендарну композицію «Ніч у Тунісі», яка стала феєричним завершальним акордом другого фестивального дня.
Karnas-Gnydyn Quartet / Sisters in Jazz
Польсько-український колектив «Karnas-Gnydyn Quartet» розпочав третій та останній день фестивалю «JazzBez». Цей проект об’єднав польського вокаліста Гжегожа Карнаса та контрабасиста Маріуша Праснєвські, а також українського джазового барабанщика Ігоря Гнидина та піаністку Анастасію Литвинюк.
«Я мав шанс працювати з Ігорем Гнидиним раніше декілька разів і швидко виявив, що він видатний музикант, один з кращих джазових музикантів у цій країні. Тому виникла ідея проекту, який ми сьогодні представимо у Тернополі. На сцені звучатимуть мої старі композиції у новому аранжуванні, окрім того, концерт залишає великий простір для сюрпризів», – розповів Гжегож Карнас.
Фінальну крапку в триденному фестивалі JazzBez 2016 у Тернополі поставив колектив «Sisters in Jazz». Дівчат, які проживають в Америці, Японії, Польщі, Німеччині та Італії, в один колектив об’єднала музика. І у такому складі вони виступають уже два роки.
«Ми всі з різних країн і зазвичай спілкуємось електронною поштою: надсилаємо одна одній приблизно за місяць до концерту партитуру і кожен індивідуально її вивчає. За день до виступу збираємося разом і тоді вже граємо повністю всю програму, – розповідає ударниця Дорота Петровська. – Оскільки ми розуміємо одна одну без слів, тому нам навіть на відстані вдається працювати легко».
Завдяки походженню з різних країн, колектив «Sisters in Jazz» представив композиції, які побудовані на представленнях різної культури, різного сприйняття музики. Родзинкою виступу стало звучання вібрафону – сучасного музичного інструмента, який у джазовій музиці зустрічається нечасто. Звучить він, як кришталь.
Цьогорічний триденний фестиваль «JazzBez 2016» по праву можна назвати одним з найуспішніших, адже усі дні у драмтеатрі був аншлаг. І така любов публіки до джазу ще раз підтверджує, що «JazzBez» – знакова подія, на яку кожного року з нетерпінням чекають тернополяни.
Мар’яна Зварич
Джерело: Тижневик "Номер один"