Президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді проєкт закону про внесення змін до Конституції щодо децентралізації влади. Документ визначено як невідкладний до розгляду в парламенті. Закон пропонує зміни щодо децентралізації державної влади, вдосконалення територіальної організації влади та посилення конституційно-правового статусу місцевого самоврядування.
Зокрема, змінюються окремі положення Конституції України щодо адміністративно-територіального устрою. Пропонується ввести наступний перелік адміністративно-територіальних одиниць: громада, округ, область, Автономна Республіка Крим.
Громаді планують надати максимум повноважень. Зокрема, створюється орган місцевого самоврядування – рада громади. У ній буде голова громади, який обирається на 4 роки. Рада формує виконавчий комітет, яким керує голова ради. Це виконавчий орган, який реалізовуватиме на місці місцеву політику. Округи мають стати повними замінниками районів. Це інша форма, нова адміністративно-територіальна одиниця. Територія округу складається із громад, одна громада не може бути поділена між округами. Місцеві адміністрації планують ліквідувати. Зокрема, буде запроваджено перехідний період.
Інститут префектів
На рівні округів і на рівні регіонів будуть префекти. Вони очолюватимуть невелику префектуру. Префект буде представником виконавчої влади на території і матиме статус держслужбовця. Призначається та звільняється префект на 3 роки президентом за подання уряду. Також між ними буде постійна ротація, а один префект не може двічі поспіль бути на цій посаді на одній і тій самій території. Однак він може бути префектом іншої території. До повноважень перфекта буде входити:
– забезпечення взаємодії територіальних органів і центральних органів виконавчої влади та дотримання ними Конституції і законів;
– координація виконання держпрограм, спрямування й організація територіальних органів і забезпечення їхньої взаємодії з органами місцевого самоврядування у форс-мажорних умовах;
– нагляд за дотриманням законів і Конституції органами місцевого самоврядування.
Префект зможе призупиняти акти місцевих органів влади з одночасним зверненням до суду. До рішення суду акт не буде діяти. Якщо акт стосуватиметься територіальної цілісності або нацбезпеки, префект скасовуватиме його напряму.
У законі також наголошується, що децентралізація не означає послаблення центральної влади у наступних питаннях: оборони, зовнішньої політики, національної безпеки, верховенства права, дотримання прав і свобод людини.
Джерело: Тижневик "Номер один"