Підготовка до осінньо-зимового періоду триває щороку і щороку висвітлює одну і ту ж проблему: з його настанням зростає кількість пожеж у житловому секторі та на об’єктах підприємств, установ, організацій, де головна причина – нехтування правилами пожежної безпеки. Це є великою проблемою. Протягом даного періоду виникає понад 55% пожеж від загальної річної кількості, а загибель людей перевищує 70%. Головними причинами виникнення пожеж є необережне поводження з вогнем, порушення правил пожежної безпеки, пов’язаних із користуванням електроприладами та несправним пічним опаленням.
До яких основних заходів потрібно вдаватися керівникам підприємств, організацій та установ, щоб належно підготуватися до зими? Дана підготовка складається з трьох основних напрямів:
– перевірка системи водопостачання і засобів зовнішнього пожежогасіння;
– підготовка території, сухотрубів та пожежних драбин;
– перевірка під’єднання й експлуатації електроприладів.
Залучивши адміністрацію підприємств, пожежно-технічні комісії, добровільні пожежні дружини, потрібно перевірити стан пожежної безпеки виробничих, складських та інших приміщень, готовність їх використання в осінньо-зимовий період. Наказами керівників підприємств визначати відповідальних осіб за дотриманням протипожежного режиму, проводити інструктажі з робітниками та службовцями, насамперед з тими, які зайняті на роботах із підвищеною пожежною небезпекою та нещодавно працевлаштованими. Провести періодичні огляди первинних засобів пожежогасіння (в. т. ч. вогнегасників) та їх технічне обслуговування. Керівникам підприємств слід подбати про запас води для гасіння пожеж, а також про те, щоб протипожежний водогін забезпечував передбачені нормами витрату та напір води. Пожежні гідранти утримувати у справному стані, а розташування їх має відповідати вимогам будівельних норм. Пожежні резервуари, водойми потрібно захистити від замерзання. Для забирання води з відкритих вододжерел взимку потрібно встановлювати утеплюючі ополонки розмірами не менше 0,6х0,6 м, які слід утримувати у зручному для використання стані.
Чверть усіх пожеж в Україні «влаштовують» електроустановки. Які ж тут причини і як з ними боротися? Згідно зі статистикою, 43% пожеж стаються через короткі замикання, 33% – предмети, що розташовані поблизу залишених без нагляду електронагрівальних пристроїв, 12% – струмові перенавантаження. Отож особливу увагу потрібно надавати технічному стану електроприладів та проводці, навантаження на яку суттєво зростає у зимовий період.
Також слід зазначити, що в останні роки намітились позитивні тенденції у підходах до розв’язання питань пожежної безпеки у багатьох керівників, особливо представників середніх та великих підприємств, які намагаються будувати тривалий час, інвестуючи кошти з урахуванням зниження ризиків від витрат унаслідок пожеж, з одного боку, і економічних втрат через застосування наглядовими органами штрафних санкцій, з іншого.
Зниження ризиків і пом’якшення наслідків надзвичайних ситуацій на сьогодні визнано пріоритетними у роботі Тернопільського міського відділу.
Тернопільський міський відділ Управління ДСНС України у Тернопільській області. м. Тернопіль, вул. Котляревського, 22а, тел. 52-59-47.
Джерело: Тижневик "Номер один"